Gelecek nesil mobil bağlanabilirlik, iki teknoloji iç içe geçtikçe bir blockchain patlamasına yol açabilir. 5G mobil ağları dünyanın her yerine yayılıyor ve yüksek hızlı mobil İnternet bağlantısı getiriyor. Blockchain, 5G ve AI, bağlı teknolojilerin

5G, Bitcoin ve Blockchain

Gelecek nesil mobil bağlanabilirlik, iki teknoloji iç içe geçtikçe bir blockchain patlamasına yol açabilir. 5G mobil ağları dünyanın her yerine yayılıyor ve yüksek hızlı mobil İnternet bağlantısı getiriyor. Blockchain, 5G ve AI, bağlı teknolojilerin yeni bir yığınını oluşturacak. Blockchain, siber güvenlik, Nesnelerin İnterneti ve mobil bankacılık gibi uygulamalarda 5G'yi tamamlayacak.

Yeni nesil 5G mobil ağları, yıllarca süren vaatler ve beklentilerden sonra nihayet tüm dünyada yayılıyor. Ve benimsenme sadece hızlanacak; Ericsson'un yakın tarihli bir raporu, dünya nüfusunun % 65'inin 2025 yılına kadar 5G'ye erişebileceğini ve akıllı telefon veri kullanımının ayda 7,2 GB'tan ayda 24 GB'a kadar çekileceğini öngörüyor.

4G ile karşılaştırıldığında, 5G daha hızlı, daha güvenilir ve daha fazla kapsama alanı sağlıyor. En yüksek hızda, 4G'den 1 Gbps'ye kıyasla minimum 20 Gbps'lik en yüksek indirme hızı ile 4G'den yaklaşık 20 kat daha hızlıdır.

5G, internetin işleyişinde devrim yaratacak ve Dördüncü Sanayi Devriminin temelini oluşturacak yeni bir bağlı teknolojiler grubunun parçası olarak genellikle blockchain ve yapay zeka (AI) ile birlikte konuşuluyor. Peki blockchain bu cesur yeni dünyada nasıl bir rol oynuyor ve 5G teknolojisiyle birlikte nasıl çalışacak?

Blockchain Nesnelerin İnterneti'ni koruyacak

5G'nin yükselişi, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarındaki bir patlama ile el ele gider; Ericsson'a göre, hücresel IoT sayısı 2025'in sonunda % 285 artışla 1,3 milyardan beş milyara çıkacak. Terim, akıllı termostatlardan otonom arabalara, tarım için su sensörlerine kadar her şeyi içeriyor; aslında, çevresini izleyen ve bu verileri insanlara veya diğer IoT cihazlarına ileten bağlı herhangi bir cihaz. 5G bağlantısı sayesinde, bu cihazlar giderek genişleyen Nesnelerin İnterneti ile birbirleriyle ve kullanıcılarıyla giderek daha fazla konuşacak.

Artan bağlanabilirlik güvenlik endişeleriyle birlikte gelir - ve burada blockchain devreye girer. Akıllı buzdolaplarını kesmek önemsiz gibi görünse de, bir araca saldırmak ölümcül olabilir.

IoT yönetim platformu Choice IoT CEO'su Darren Sadana blockchain'in hacklenmeyi önleyebileceğini söyledi ve bilgisayar programlarının çoğunun blockchain'e geçeceğini tahmin ediyor. “5G kapsama alanı arttıkça ve yüksek hızlarda veriler arasında karmaşık ve büyük miktarlar gerektiren daha akıllı uygulamalar yapıldığından, bilgisayar korsanlığı tehlikesi de artacaktır” diyor.

Otonom otomobiller alın: Amerikan Otomobil Birliği tarafından yapılan son ankette, ankete katılanların neredeyse yarısı (% 49) bilgisayar korsanlarına karşı ne kadar savunmasız olduklarını bilmek istiyordu.

Sadana, “Blockchain, gelişmiş güvenliği nedeniyle muazzam bir şekilde yardımcı olabilir. Küçük bir parça saldırıya uğramış olsa bile, tüm programı etkilemez. Aslında, çoğu kodlama, korsanlığa karşı daha dayanıklı olduğu için gelecekte blockchain'e geçecek ” diyor.

Ekonomik Değer Artışı

İFour Technolab'ın iş danışmanı Ayushi Sharma, blockchain tabanlı güvenlik sistemlerinin 5G etkin teknolojinin diğer alanlarında önemli kullanımlara sahip olabileceğini söyledi. 5G ağları tarafından üretilen bant genişliği iyileştirmeleri IoT'nin daha önce kullanılamayan uygulamalara genişlemesine izin vererek “ekonomik değerin yükselmesine” yol açcağını ve böylelikle internetin dokunmadığı uzak alanlara ulaşacağını söyledi.

5G ağları üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde iletilmesine dayanan her şeyin blok zincirinden faydalanacağını iddia eden Sharma, örneğin robot destekli ameliyat alanını önrnek veriyor ve akıllı şehirlerde, hızlı veri iletimine dayanan milyonlarca cihaz, daha kolay ve güvenli bir şekilde iletişim kurabileceğini söylüyor.

Güvenli SIM'ler

UNC Greensboro'dan Profesör Nir Kshetri de blockchain'in 5G'nin güvenliğini sağlamak için kullanılabileceğine inanıyor. "Telekom şirketleri bir aboneye eSIM (gömülü SIM) veya bir uygulama sağlayabilir, bu da bir blok zincirinde şifrelenen ve saklanan benzersiz bir sanal kimlik yaratır," diyor. Akıllı sözleşmeler gibi bu SIM güvenliği de akıllı sözleşmelere benzer şekilde e-ticaret sitelerinde de kullanıma sahiptir: “Aboneler, e-ticaret web sitelerinde otomatik kimlik doğrulaması için benzersiz kimlikleri kullanabilir.”

Teknologlar için çevrimiçi bir forum olan Emerging Technology'nin kurucusu Joel McLeod, teknolojiler birleştikten sonra, “yeni teknolojilerin melezleşmesini anlamak için küresel araştırma harcamasında önemli bir artış ve maaşlarında bir prim olacağını” söylüyor.

Bankasızlar İçin Büyük Bir Adım Olacak

Temtum'un kurucusu ve CEO'su Richard Dennis, finans dünyası için blockchain ve 5G'yi birleştirme potansiyeli konusunda heyecan duyuyor. “Arka tarafta, 5G ve blockchain güçlü bir kombinasyon vaat ediyor,” Blockchain, “işlemleri çok ayrıntılı bir düzeyde güvence altına almak zorunda kalacak” mobil bankacılık ağlarını güvence altına alırken, 5G bu karmaşık ağların blok zincirlerinin ağırlığı altında gerilmediğinden emin olacak.

Dennis, blockchain'in ve 5G'nin gelişmekte olan ülkelerde yardımcı olabileceğini düşünüyor: “Kripto ağları bu popülasyonlara ödeme çözümleri sunabiliyorsa, hem bankasız hem de eksik bankalar için büyük bir adım olacak” diyor. Bankacılıktaki bu evrimin, elektrik ve yüksek hızlı İnternet'e daha iyi ve daha güvenilir erişim de dahil olmak üzere, işlem ve havale ödemeleri, hükümet yolsuzluğu ve ekonomik ile ilgili yüksek ücretleri ele alan, gelişmekte olan dünya için çok ihtiyaç duyulan değişikliklere doğru ilk adım olabileceğini düşünüyor.

 “Eğer bu 5G bunun hepsini yapacaksa, mobil sektördeki herkesin önceden öngördüğü ve vaat ettiklerinden daha büyük bir sıçrama olabilir” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ