6.6 milyon Amerikalı, geçtiğimiz hafta tahminleri aşan işsizlik talepleri için başvuruda bulundu. Fed, 2,3 trilyon dolarlık teşvik fonu ile karşılık verdi.

6.6 Milyon Amerikalı İşsizlik Başvusunda Bulundu – Fed’den Devasa Teşvik

6.6 milyon Amerikalı, geçtiğimiz hafta tahminleri aşan işsizlik talepleri için başvuruda bulundu. Fed, 2,3 trilyon dolarlık teşvik fonu ile karşılık verdi.

Amerika Birleşik Devletleri için makroekonomik görünüm kasvetli görünüyor, çünkü başka bir 6.6M Amerikalı sadece geçen hafta işsizlik başvurusunda bulundu. ABD için işsizlik oranı şimdi % 10 seviyelerinde.

Fed Harekete Geçiyor

Zayıf ekonomik haberleri tahmin eden Fed, desteğinde “sınır yok” sözü verdi. ABD Fed, 2.3 trilyon dolarlık bir kredi paketi sunmayı planlıyor, ancak “güçlü bir toparlanma” nın hala mümkün olduğunu savunuyor.

Finansmandaki 2.3 trilyon $, kendisini sınırına iten bir Federal Rezerv için başka bir taahhüttür. Zaten her dakika 60 milyon dolar para basan Fed, emrinde “sınırsız nakit” bulunduğunu iddia etti.

S&P 500 ve ana akım ABD finans piyasaları haberlerde bir araya geldi. Görünüşe göre Fed, son derece zayıf kalan makroekonomik göstergelerden ziyade piyasaları destekleyen bir ülke. Bitcoin sabit kaldı ve şu anda 7.300 $ 'ın üzerinde bir fiyat seviyesini koruyor.

Her ne kadar depresif talep deflasyonist bir kriz yaratabilse de, Fed'in aşırı genişlemiş tedbirleri nedeniyle bunun kolayca hiper-enflasyonist bir krize dönüşme olasılığı var.

İişsizlik başvuruları 10 milyon civarındaydı. Bununla birlikte, en son rakamlar şimdi işsizlerin miktarını 16,6 milyona çıkardı.

 Zor ekonomik durum, bazı iktisatçıların toparlanmanın, başlangıçta birçoğunun öngördüğü gibi bir V şekli yerine 'Nike logosu' gibi görüneceğini açıklamasına neden oldu. Bununla birlikte, pandeminin ne kadar süreceğini gerçekten bilmediğimiz için iyileşme yolu hala belirsiz görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ