2018 yılında 102 milyon dolar toplayan merkezi olmayan bulut girişimi Dfinity, LinkedIn'in “LinkedUp” adlı açık bir versiyonunu sergiledi.

2018 yılında 102 milyon dolar toplayan merkezi olmayan bulut girişimi Dfinity, LinkedIn'in “LinkedUp” adlı açık bir versiyonunu sergiledi.

Perşembe günü The Block ile paylaşılan bir açıklamaya göre LinkedUp uygulaması, Amazon AWS veya Google Cloud gibi tescilli bir platformun aksine, Dfinity'nin merkezi olmayan “İnternet Bilgisayarı” üzerinde çalışıyor. DFinity, LinkedUp'ın bir şirket veya devlet kuruluşu tarafından sahiplenilmediğini veya işletilmediğini söyledi.

Özellikle, LinkedUp gerçek bir lansman değil sadece bir gösteri. Şirket, İnternet Bilgisayar platformunu kullanarak geliştiricilerin WhatsApp, Facebook, eBay, Salesforce ve daha fazlasının açık sürümlerini oluşturabileceğini vurguluyor.

Dfinity'nin kurucusu ve baş bilim adamı Dominic Williams “Büyük teknoloji, tescilli altyapı ve kullanıcı ilişkilerine sahip olarak interneti kaçırdı ve yeniliği boğdu. Sonuç olarak, bir avuç kar amacı gütmeyen şirket tekelci ve kapalı bir internet yarattı" ifadelerini kullanıyor.

Dfinity, İnternet Bilgisayarının Bronz versiyonunu yayınladı. Ticari lansman gecikmeye devam etti ve şimdi bu yıl bir süre planlanıyor.

Lansmandan önce bile, Dfinity'nin İnternet Bilgisayar ağı, habere göre 2 milyar dolar değerinde. İsviçre merkezli firma, Ağustos 2018'de 102 milyon dolar toplayan Andreessen Horowitz (a16z) ve Polychain Capital dahil olmak üzere önemli yatırımcılar tarafından desteklenmekte.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ