Lens Protokolünün amacı, içerik sahipliğini yaratıcısına karşı demokratikleştirmektir.

 Lens Protokolünün amacı, içerik sahipliğini yaratıcısına karşı demokratikleştirmektir. Lens Protokolü, dinamik NFT'lerin ekosistemine dayanan açık kaynaklı bir “Web3, akıllı sözleşmelere dayalı sosyal grafiktir.

Popüler merkezi olmayan finans DeFi platformu AAVE, 7 Şubat Pazartesi günü Lens Protokolü'nün lansmanını duyurdu. Lens Protokolü, Polygon blok zinciri platformunun üzerine inşa edilmiş Web3 için merkezi olmayan bir sosyal medyadan başka bir şey değil.

Resmi web sitesine göre, “Lens Protokolü, bir Web3 sosyal platformu oluşturmayı kolaylaştıran izinsiz, şekillendirilebilir ve merkezi olmayan bir sosyal grafiktir”.

Son on yılda, sosyal medya platformlarının kullanımı patladı. Ancak sosyal medya platformlarının çoğu, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilen merkezi sistemlerdir. Sonuç olarak, konu kullanıcı verilerini ve gizliliğini korumak olduğunda büyük bir sorun olmuştur. Ek olarak, bu platformlardaki içerik oluşturucuların varlıkların mülkiyeti yoktur.

Sonuç olarak, piyasada merkezi olmayan sosyal medya platformlarına yönelik artan bir talep var. Lens Protokolü, en güçlü blok zinciri platformlarından bazılarından yararlanarak bu talep boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Lens Protokolü, dinamik bir karşılıksız token NFT'ler  ekosistemine dayanan açık kaynaklı bir "Web3, akıllı sözleşmelere dayalı sosyal grafik"tir.

Sıfırdan inşa edilen Lens Protokolü, kullanıcıların gerektiğinde özellikler eklemesine olanak tanıyan modülerlik sunar. Ayrıca, kullanıcıya ait değişmez içerik ve sosyal ilişkiler sağlar.

Lens Protokolü   Verilerin Kontrolünü Kullanıcılara Geri Verir

Lens Protokolü'ndeki kullanıcılar, "oluşturduğunuz tüm gönderilerin, aynaların, yorumların ve diğer içeriğin geçmişini içeren" NFT tabanlı profiller oluşturabilir. Lens Protokolü, her içeriği temsil edecek ve platformda değiştirilemez tokenler  NFT'ler  biçiminde takip edecektir. Resmi duyuru şöyle:

Kullanıcılar verilerinin sahibi olduğundan, bunları Lens Protokolü üzerine kurulu herhangi bir uygulamaya getirebilirler. İçeriklerinin gerçek sahipleri olarak, içerik oluşturucuların artık bireysel bir platformun algoritmaları ve politikalarının kaprislerine dayalı olarak içeriklerini, izleyicilerini ve geçim kaynaklarını kaybetme konusunda endişelenmelerine gerek yok.

Ek olarak, Lens Protokolünü kullanan her uygulama, sıfır toplamlı oyunu işbirlikçi bir oyuna dönüştürerek tüm ekosisteme fayda sağlar. Geliştiriciler, bir kullanıcının dikkatini kilitlemek için geri bildirim mekanizmalarına başvurmaya gerek kalmadan anlamlı sosyal deneyimler tasarlayabilir.

Lens platformundaki diğer kullanıcıları takip etmek de bir “follow NFT” oluşturacaktır. Ayrıca, kullanıcılar platformda yayınlanmış bir çalışmayı toplayabilir ve bir “ayna” özelliğini kullanarak yeniden yayınlayabilir. Bu, içerik oluşturucuya daha fazla paylaşımda bir kesinti sağlayan bir yönlendirme bağlantısı görevi görür.

AAVE uzun süredir merkezi olmayan sosyal medyaya geçmeyi düşündüğü için Lens Protokolü, DAO profilleri ve sosyal tabanlı doğrulama ile birlikte daha fazla fikir arıyor. AAVE, içerik oluşturucuların hedef kitlelerinin sahibi olması gerektiğine inanır. Ayrıca içeriklerinden elde edilen gelirden de pay almalılar. Bu ilkeler artık Lens Protokolü ile daha da ileriye taşınacaktır.

Platformun ilk planı Ethereum'da başlatmaktı. Ancak daha sonra ölçeklenebilirlik ve düşük işlem maliyetleri nedeniyle Katman-2 platformu Polygon'a karar verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ