AB. Konsey, kripto şirketlerinin 1000 €'nun üzerindeki işlemleri bildirmesini gerektiren yeni bir yönerge yayınlamaya başladı.

AB, 1.000 € Üzerindeki Bitcoin ve Kripto Ödemelerini İnceleyecek - Vatandaşı Kurtarmak İçin Mi?

AB. Konsey, kripto şirketlerinin 1000 €'nun üzerindeki işlemleri bildirmesini gerektiren yeni bir yönerge yayınlamaya başladı. Kuralın AML/CFT risklerini sınırlaması amaçlanıyor ancak blokta kripto kabulünü yavaşlatabilir.

Önemli bir AB karar mercii olan Avrupa Birliği Konseyi, kripto para birimi işlemleri için yeni ve daha katı kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı mücadele (AML/CFT) yönergeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

AB organı yaptığı açıklamada, AMLD6 olarak adlandırılan yeni AML direktifinin, diğer şeylerin yanı sıra, tüm kripto sektörü dahil olmak üzere AB fon transferi yönetmeliğini yeniden düzenleyeceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra henüz kabul edilmeyi bekleyen yeni kurallar uyarınca, tüm kripto varlık hizmet sağlayıcıları  CASP'ler, 1000 € tutarındaki işlemleri gerçekleştirirken müşterileri üzerinde durum tespiti yapmakla yükümlü olacak.

Özünde, CASP'ler bu tür durumlarda müşterileri hakkındaki gerçekleri ve bilgileri doğrulamak zorunda kalacaklardır. Ayrıca, yeni düzenlemelerin CASP'ler için "sınır ötesi muhabir ilişkileri için gelişmiş durum tespiti önlemleri" getireceğini kaydetti.

Bu arada, yeni düzenleme, bloğun parçası olan tüm ülkelerde 10.000 €'yu (10.557 $) aşan büyük nakit ödemeleri de yasaklayacak. Çek Cumhuriyeti Maliye Bakanı Zbyněk Stanjura, hareketin, büyük miktarlarda kripto varlık alırken veya satarken anonim olmayı imkansız hale getirerek, suçlu bireyler ve kuruluşlar tarafından istismar edilen boşlukları doldurmayı amaçladığını belirtiyor.

Kripto varlıkları alırken veya satarken anonim kalmaya çalışmak çok daha zor hale gelecektir. Şirketlerin birden fazla sahiplik katmanının arkasına saklanmak artık işe yaramayacak. Hatta kuyumcular veya kuyumcular aracılığıyla kara paranın aklanması zorlaşacak” dedi.

Ek olarak, güçlendirilmiş kural kitabı, AB'nin kara para aklama riskini incelemek üzere AB dışı ülkeleri belirlemek için Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) ülke sınıflandırma sistemini kullandığını görecek. Bunun AB ile FATF arasında daha fazla sinerji oluşturacağını ve çifte değerlendirme yoluyla kaynak israfını önleyeceğini söylüyor.

Yeni Kurallar AB'de Kripto Kabulünü Engelleyebilir

Yönetmelik, AB üyesi bir ülke olan İspanya'da yürürlükte olan dolandırıcılıkla mücadele yasalarına benzer. İspanya Parlamentosu tarafından geçen yıl onaylanan yasa, nakit ödemeler için maksimum 1000 € limiti belirliyor ve o sırada yerel haber kaynağı El Economista tarafından bildirildiği üzere, tüm İspanyol vatandaşlarının ülke içinde veya dışında tuttukları tüm kripto varlıklarını beyan etmelerini gerektiriyor.

İspanyol mevzuatı, kripto kabulünü engelleyebileceğinden korkan kripto piyasası katılımcıları tarafından bir miktar itirazla karşılandı. Benzer şekilde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) daha önce de nakit kısıtlamasının nakdin yasal ihale statüsünü baltalayabileceğini belirtmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ