Avrupa Birliği'nin düzenleyicileri, PoW kullanan kripto varlıklarının çevresel etkisine meraklı.

Avrupa Birliği'nin düzenleyicileri, PoW kullanan kripto varlıklarının çevresel etkisine meraklı. AB tüketicileri şimdi, büyüyen kripto pazarının tüketicilere değişken doğası hakkında herhangi bir koruma sağlamadığı konusunda uyarıldı.

Üç Avrupalı düzenleyici, tüketicileri kripto varlıklarına yatırım yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Üç düzenleyici kurum, Avrupa Birliği'nin menkul kıymetleri, bankacılık ve sigorta gözlemcilerini içerir. Perşembe günü yapılan ortak açıklamada düzenleyiciler, tüketicilerin yatırdıkları tüm parayı kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi. AB tüketicileri, reklamlardaki bu tür iddialara rağmen büyüyen kripto pazarının tam olarak tüketici koruması sağlamadığı konusunda uyarıldı.

AB düzenleyicileri yaptığı açıklamada, “Tüketiciler, bu varlıkları satın alırlarsa yatırdıkları tüm paraları kaybetme konusunda gerçek bir olasılık ile karşı karşıyadır,” dedi.

Avrupa Birliği'nin düzenleyicileri, PoW kullanan kripto varlıklarının çevresel etkisine meraklı. Bunun üzerine düzenleyici, bazı kripto varlıklarının yaratılmasında tüketilen muazzam miktarda enerjinin altını çizdi.

CoinGecko'ya göre Bitcoin ve Ethereum, kripto pazarının yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor. Özellikle, her iki dijital varlık da şu anda ağın güvenliğini sağlamak için iş madenciliğinin kanıtına bağımlıdır. Ancak, ikincisi, Beacon zinciri aracılığıyla hisse kanıtına geçiyor.

Kripto pazarının geri kalanı yaklaşık yüzde 40'lık bir pazar payına sahip. 2 trilyon dolar civarında kripto piyasasının tamamı ile bu, altcoinlere yaklaşık 760 milyar dolar kalıyor. Bununla birlikte, düzenleyiciler, tüm kripto pazarının bilgisiz tüketiciler için bir tehdit olduğu konusunda uyardı.

Tüketiciler, sosyal medya ve etkileyiciler aracılığıyla yapılanlar da dahil olmak üzere yanıltıcı reklamların risklerine karşı dikkatli olmalıdır. Tüketiciler, özellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen, vaat edilen hızlı veya yüksek getirilere karşı özellikle dikkatli olmalıdır.

Kripto Düzenleyiciler ve Yaklaşan Ayı Piyasası

Piyasa analistleri, bir sonraki Bitcoin yarılanmasına kadar sürebilecek bir ayı piyasası öngörüyor. Popüler kripto tüccarı Altcoin Gordon, Twitter takipçilerini Bitcoin'in 10 bin dolara yöneldiği konusunda uyardı.

Çevremdeki milyarderlerin çoğu, 28 bin doların üzerinde bitcoin satın almakla ilgilenmediklerini söylüyor. Ayrıca, farklı kaynaklar tarafından tüketiciler üzerinde takip edilen korku/açgözlülük endekslerine göre, son haftalarda aşırı korku hakim. Bu vesileyle satış baskısının belirtilmesi, alıcıları önümüzdeki çeyreklerde elden geçirebilir.

Kripto piyasası, yüksek getiri ve kayıpları beraberinde getiren büyük oynaklık ile karakterize edilmiştir. Hal böyle olunca da tüketiciler, gerçek olamayacak kadar iyi görünen kripto projelerinden uzak durmaları konusunda sık sık uyarılıyor. Tüketicilere çılgınca yüksek getiriler vaat eden bu tür projelerde dolandırıcılık daha yaygındır.

Şu anda, küresel düzenleyiciler, piyasadaki yüksek oynaklıktan ziyade kripto dolandırıcılığından daha fazla rahatsız. Örneğin, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Meta'yı kripto para reklam dolandırıcılığı yapmakla suçladı.

ACCC Başkanı Rod Sims, "Olayımızın özü, Meta'nın platformunda yayınladığı bu reklamlardan sorumlu olmasıdır" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ