Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkanı Verena Ross, kripto piyasası çöküşünün yatırımcılar için bir “ihtiyati ders” olması gerektiğini söyledi.

AB Düzenleyicisi, Kripto Hakkında Uyardı

Kripto Riskleri ve Düzenleme

Financial Times'ın Pazar günkü haberine göre, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) başkanı Verena Ross, kripto para piyasası değerinin %70'ini kaybettikten sonra yatırımcıları kripto para yatırımı konusunda uyardı.

Kripto yatırımcıları için bir Avrupa kurtarma ihtimali olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

Perakende yatırımcıların bazı kripto varlıklarına yatırım yapmak için aldıkları ciddi riskler hakkında, bu yılın başlarında zaten uyarı yapıştık. . . 

ESMA, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) teklifine ilişkin geçici anlaşmanın bir parçası olarak Brüksel'de yakın zamanda kararlaştırıldığı üzere kripto varlık hizmet sağlayıcılarına lisans vermekten sorumlu olacak. Anlaşma 2023'ün ortalarından itibaren yürürlüğe girecek ve 18 aylık bir uygulama süresi var.

Düzenleyici, yatırımcıları uygun şekilde korumadığı veya piyasa bütünlüğünü veya finansal istikrarı tehdit ettiği görülüyorsa, kripto platformlarını yasaklama veya kısıtlama yetkisine sahip olacaktır.

Ross, küçük yatırımcıların para kaybetmesiyle ilgili endişelerini dile getirerek, küresel kripto pazarının geçen yıl %70'den fazla küçüldüğünü belirtti. Mayıs ayında, kripto para birimi terra (LUNA) ve stablecoin terrausd (UST) çöktü ve birçok yatırımcıyı sildi. O şu görüşte:

Bu kripto varlıkların çoğunun hayatta kalıp kalmayacağı konusunda gerçek bir soru işareti olduğunu düşünüyorum.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, Mayıs ayında LUNA ve UST'nin çöküşünden sonra birçok kripto tokeninin başarısız olacağı konusunda uyardı.

ESMA başkanı şöyle devam etti: "Bu yatırımcılardan bazılarının bunu göreceğini ve en azından paralarının ne kadarını bu tür varlıklara yatırdıklarını düşünmek için uyarıcı bir ders alacaklarını umuyorum."

Mart ayında ESMA ve diğer önde gelen Avrupalı finansal düzenleyiciler, tüketicileri “birçok kripto varlığın oldukça riskli ve spekülatif olduğu” konusunda uyardı ve yatırımcıların “bu varlıkları satın alırlarsa yatırdıkları tüm paraları kaybetme konusunda gerçek bir olasılık ile karşı karşıya kaldıklarını” belirtti.

Ross ayrıca şunları söyledi:

Hepimiz bunun şu anda düzenlemeye tabi olmayan bir şey olduğunu söyledik, sağlayıcılar üzerinde herhangi bir kontrolün olmadığı bir şey… Çok fazla dolandırıcılık ve agresif pazarlama olduğunu biliyoruz.

Geçen ay, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kripto varlıkları ve merkezi olmayan finansın (defi) finansal istikrar riskleri oluşturabileceği konusunda uyardı . “Bu, özellikle kripto varlık pazarlarının ve hizmetlerinin hızlı büyümesi devam ederse, hem geleneksel finans sektörü hem de daha geniş ekonomi ile bağlantılılık yoğunlaşırsa durum böyle olacaktır” diye vurguladı.

Pazartesi günü, Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto varlıkları için sağlam bir düzenleyici çerçeveyi özetleyen bir raporu Ekim ayında G20 maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine sunacağını duyurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ