Avrupa Birliği ekonomik bloğu, bölgede terörle ilgili faaliyetleri etkinleştirmek için kara para aklama ve kripto varlıklarının kullanımına meraklı.AB, kripto yanlısı varlıklardır ve açık defter teknolojisiyle ilgili gelişmelere açıktır.

 Avrupa Birliği ekonomik bloğu, bölgede terörle ilgili faaliyetleri etkinleştirmek için kara para aklama ve kripto varlıklarının kullanımına meraklı.AB, kripto yanlısı varlıklardır ve açık defter teknolojisiyle ilgili gelişmelere açıktır.

Rusya-Ukrayna savaşının ortasında, kripto varlıkları, ülkelerin yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olma yeteneği konusunda yeni bir ilgi gördü. Rus işgalinin ardından AB kendisini kayalık bir zeminde ve ikilemde bulmuştur. İstilaya yanıt olarak AB, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık tarafından ana hatlarıyla belirtilenler tarafından güçlendirilen sert yaptırımlar yayınladı.

Bununla birlikte, Rusya tarafından kripto varlıklarının olası kullanımına dair söylentiler batıya uykusuz geceler yaşatmaya devam ediyor. Ernest Urtasun ve Assita Kanko tarafından hazırlanan Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi'nden yeni bir rapor, bloktaki kripto varlıklarının kullanımını geniş ölçüde tüketiyor.

Kripto Varlıkları Hakkında AB Düzenleyici Raporu

Altmış kağıt rapor, üye devletler için önerilen 80'e kadar değişikliği özetledi. Kayda değer bir nokta, AB kripto varlıkları ve açık defter teknolojisiyle ilgili gelişmelere açık. Raporda belirtilen;

Eş-raportörler, güvenli, yasal ve Birlik genelinde kripto varlık kullanıcıları ve kripto varlık servis sağlayıcıları için iyi işleyen bir alan. Eş-raportörler, Üye Devletlere ve AB yetkili makamlarına, AB üyesi olmayan oyuncular da dahil olmak üzere, haksız ve düzenlenmemiş rekabeti önlemek amacıyla da uygun uygulama ve yaptırımı sağlama çağrısında bulunuyorlar,

Rapor, kolluk kuvvetlerinin ve ayrıca düzenleyicilerin bölgede kriptonun doğru kullanımını sağlamak için birlikte çalışmaya mecbur olduklarını gösteriyor. Büyük bir küresel ekonomik blok olarak AB, kripto düzenleyici zihniyetini küresel topluluğa ölçeklendirmeyi planlıyor.

Önemli notlar arasında, kripto transferini açıklayan değişiklik 30 yer alıyor. Raporda şunlar yazıyor;Kripto varlıklarının transferi, kripto varlıklarının bir cüzdan adresinden veya kripto varlık hesabından başka bir cüzdan adresine veya hesaba, en az bir kripto varlık hizmet sağlayıcısı veya her iki taraf adına hareket eden başka bir yükümlü kuruluş aracılığıyla gerçekleştirilen herhangi bir transferi anlamına gelir. Oluşturan ve yararlanıcının aynı kişi olup olmadığına ve yaratıcının kripto varlık hizmet sağlayıcısı ile yararlanıcının aynı kişi olup olmadığına bakılmaksızın, yaratıcı veya yararlanıcı,

Kayda değer bir nokta, ekonomik blok, bölgede terörle ilgili faaliyetleri mümkün kılmak için kara para aklama ve kripto kullanımına meraklı.

Tam anonimlik tabanlı hizmetler sunan ve herhangi bir yargı yetkisi tarafından tanınmayan veya AML/CFT amaçları için yüksek riskli üçüncü ülkelerde bulunan uyumlu olmayan kripto varlık hizmet sağlayıcılarının oluşturduğu yüksek kara para aklama ve terör finansmanı riski göz önüne alındığında, kripto -Varlık hizmet sağlayıcıları ve diğer yükümlü kuruluşlar, uyumlu olmayan kripto varlık hizmet sağlayıcıları ile etkileşimde bulunmaktan kaçınmalıdır,

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ