Avrupa Parlamentosu Üyesi Stefan Berger, şu anda Opensea'da satmakta olduğu değiştirilemez tokeni (NFT) “cüzdanda özgürlük” olarak tanımlıyor.

AB Parlamentosu

Avrupa Milletvekili Müzayedeleri Opensea'da NFT Slaytları

Avrupa Parlamentosu'nun (MEP) AB'nin Kripto Varlıklar Piyasalarının ( MiCA ) düzenleyici paketinin ilerlemesini kolaylaştırmakla görevli Alman üyesi Stefan Berger, “dünya için çığır açan” bir şey olan tokenizasyonu teşvik etmek için bir yaz girişimi geliştirdi.

Temmuz ayı sonlarında, muhafazakar Avrupa Halk Partisi grubunun üyesi Twitter'daki takipçilerini NFT pazaryeri Opensea'de bir açık artırmaya katılmaya çağırdı. Berger, 15 Ağustos Pazartesi günü sona erecek olan satışla ilgili bir gönderide, "NFT'm artık çıktı" dedi.

Tasarladığını iddia ettiği Bergoletten NFT, biri “#bergo” ve diğeri “ropa” markalı bir çift erkek terliğinin fotoğrafını temsil ediyor. Bergolette'ler en uygun yaz aygıtıdır ve NFT motifi olarak seçilmiştir, çünkü her büyük gelişme bir ilk adımla başlar, satıcı web sitesinde açıklıyor, geliri yüzme promosyonuna harcama sözü veriyor ve detaylandırıyor:

Dün ticarete konu olan şey, bugün blok zincirinde tokenize ediliyor. Dün ayaklarınıza banyo ayakkabısı giydiniz, bugün onları cüzdanınızda taşıyorsunuz, bu NFT şeklinde.

Stefan Berger'in NFT gösterisi, pan-Avrupa kripto düzenlemelerinin benimsenmesine yönelik önemli bir ilerlemenin ardından geldi. Temmuz ayı başlarında, Birliğin karmaşık yasama sürecinin kilit katılımcıları Parlamento, Konsey ve Komisyon MiCA'yı 27 kişilik blokta uygulamak için bir anlaşma yaptı.

Berger, taslaktaki güce aç iş kanıtı ( PoW ) madencilik algoritmasına dayanan kripto paralar için hizmetlerin sağlanmasını yasaklayan tartışmalı bir öneriyi bırakma kararında rol oynadı. Basımı çok fazla elektrik enerjisi gerektiren bitcoin gibi kripto para birimleri üzerinde etkili bir yasak anlamına gelecek olan metinler, kıtanın kripto alanından olumsuz tepkilere yol açtı.

Brüksel'deki yetkililer o sırada, anlaşmanın "mevcut kripto varlık kategorilerine girmeleri dışında" NFT'leri kapsamadığını belirtti. Avrupa kurumları artık belirteçler için ayrı düzenlemelerin gerekip gerekmediğine karar vermek zorunda. 'Dijital koleksiyon' olarak da adlandırılan bu tür kripto varlıkları, örneğin dijital kayıtları bir blok zincirinde depolamak ve orijinalliğini ve sanat eserinin sahipliğini kanıtlamak dahil olmak üzere çeşitli uygulamalara sahiptir.

Avrupa Komisyonu'nun teknolojik yenilik ve siber güvenlik politikası danışmanı Peter Kerstens'in yakın tarihli bir açıklamasına göre, AB yasa koyucuları "NFT'nin ne olduğu konusunda çok dar bir görüşe sahipler." Birkaç gün önce Coindesk'ten alıntı yaparak, birçok NFT'nin diğer dijital para birimleri gibi muamele göreceğini öne sürdü.

Kore Blok Zinciri Haftası sırasında konuşan Kerstens, eğer bir token bir koleksiyon veya bir seri olarak verilirse, ihraççı bunu bir NFT olarak adlandırsa ve bu serideki her bir token benzersiz olsa bile, Avrupalı düzenleyicilerin bunu dikkate almayacağını açıkladı. Bu, kripto para birimleri gereksinimlerinin NFT'ler için de geçerli olacağı anlamına gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ