AB, koronavirüs rahatlaması için bir trilyon avro bütçe ayırdı. Bu gelişme ülkeler arasında çatışmaya neden oldu ve yakın gelecekte olası geri kazanımlar hakkında tartışmalara yol açtı.

AB, Salgın Yardımı için Trilyon Avroluk Bir Fona Hazırlanıyor

AB, koronavirüs rahatlaması için bir trilyon avro bütçe ayırdı. Bu gelişme ülkeler arasında çatışmaya neden oldu ve yakın gelecekte olası geri kazanımlar hakkında tartışmalara yol açtı.

COVID-19 salgını sonucunda dünya yeni bir gerçeğe uyum sağladığından, herkesin dudaklarındaki soru dünyanın buradan geleceği yer. Ayrıca, ülke ekonomilerinin ve işletmelerinin uzun süreli bir kapanıştan kurtulup iyileşemeyeceği ve istihdamın uzun vadede nasıl toparlanacağı da sorgulanmaktadır.

23 Nisan'da, Avrupa Birliği'nin koronavirüs rahatlaması için trilyon avroluk acil durum fonuna karar verdiği açıklandı. Söz konusu fon, 2021-2027 yılları için bütçenin bir parçası ve uzun vadeli kurtarma planları için tasarlandı. Avrupa Birliği genel merkezinin kilitleme çabalarına uygun olarak kapatılması nedeniyle, toplantı 27 liderin katılımıyla gerçekleşti ve 4 saat sürdü.

2020 İçin Ekonomik Tahminler

Çok yıllı bütçe, AB liderleri arasında kolay bir tartışma konusu değildi ve şimdi pandemi tarafından daha da karmaşık hale geliyor. Ancak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, müzakerelerde şu ana kadar bazı ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a göre, tartışmanın en büyük odağı, fonların nasıl ödeneceği - hibeler olarak mı yoksa sadece krediler olarak mı?

Fonların kredi olarak verilmesiyle ilgili mesele, halihazırda ulusal borçlarla mücadele eden Yunanistan gibi ülkelere baskı yapmasıdır. Avrupa Merkez Bankası'na göre, bu, virüsün euro bölgesi ekonomik çıktısının % 5-15 arasında bir azalmaya yol açması bekleniyor. Euro bölgesinin zaten % 7,5'lik bir büyüme düşüşü beklediğini söylüyor Uluslararası Para Fonu ve bunu düzeltmenin ne kadar süreceği bilinmiyor.

Üye Devletler Arasında Gerilim

Devam eden çabalar aynı zamanda dünya liderleri arasında çatışmaya yol açtı ve ülkeler arasında daha önceki kavgaları gündeme getirdi. Örneğin Hollanda, İtalya’nın ortak borç verme talebini reddetti ve liderler bölündü; Fransız ve Avusturyalı liderler fikri desteklerken, İspanyol liderler bunun yerine kredi verilmesi gerektiğini öne sürüyorlar.

Nisan ayında daha önce yarım trilyon avroluk bir yardım kabul edildi. Bu yeni fonla ilgili bazı ayrıntılar, birçok ülkenin en yüksek enfeksiyon oranlarına ulaştığı tahmin edildikten sonra yaz aylarında kamuya açıklanacak. 6 Mayıs 2020 tarihine kadar Avrupa Komisyonu'ndan AB liderleri tarafından teklif istendi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e göre, AB ülkeleri tarafından yardım çabalarında 1.8 trilyon avro harcanmış ve yeni fon 1 trilyon avroya ayarlanmış durumda. Sonuç olarak, AB ülkelerinin gayri safi milli gelirlerinin % 2'sini toparlanma fonuna sunmaları istenecektir.

 Tüm hesaplardan, AB, kilitlenme önlemleri kaldırıldığında ekonomik iyileşmede temiz bir atış yapmayı umuyor. Ancak bu olay, küresel finansal sistemde var olan sorunları göstermiştir ve çeşitli kurumlar yeniden inşa edilirken, olayların aynı olup olmayacağı belirsizdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ