ESMA'dan Erik Thedeen, "Bitcoin İsveç için ulusal bir mesele haline geldi.

ESMA'dan Erik Thedeen, "Bitcoin İsveç için ulusal bir mesele haline geldi. Bitcoin madenciliği için büyük miktarda yenilenebilir enerji kullanılıyor, bu da sürdürülebilir değil" diyor. Alman web sitesi netzpolitik.org tarafından yayınlanan en son verilere göre, Avrupa Komisyonu ve İsveç Mali Düzenleyicileri, Bitcoin'in çalışma kanıtı mekanizmasını yasaklamaya karar verdi. Bu yasaklama politikası, çevresel etkileri nedeniyle devreye giriyor.

AB'nin bilgi edinme özgürlüğü yasaları kapsamında yayınlanan belgeler, geçen yıl Kasım ayında Avrupa'nın İsveç finans ve çevre düzenleyicileri arasında yapılan toplantıdan bahsediyor.

Tehlikeli çevresel etkileri nedeniyle kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin'in ticaret faaliyetlerini yasaklamayı zaten tartışmışlardı.Bununla birlikte, belgenin bazı kısımları kripto yasağı politikasının hala geliştirilme aşamasında olduğundan bahsetmiştir. Bu nedenle, nihai politikada bazı küçük değişiklikler bekliyoruz.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) başkan yardımcısı Erik Thedeen, yakın tarihli bir röportajda kripto madenciliği için kullanılan aşırı enerjiyle ilgili endişesini dile getirdi. İsveç'te bunun bir 'ulusal mesele' haline geldiğini de sözlerine ekledi ve blok bazında bir yasak önerdi.

Erik ,“Bitcoin İsveç için ulusal bir mesele haline geldi. Bitcoin madenciliği için büyük miktarda yenilenebilir enerji kullanılıyor ve bu sürdürülebilir değil” diyor.“İsveç kıyı şeridinde üretilen rüzgar enerjisini Bitcoin üretimine ayırmamız ironik olur” diye ekliyor.Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'ne göre Bitcoin, üretimi için dünya gücünün yaklaşık %0.5'ini kullanıyor.

İş Kanıtı Nedir?

Proof of work PoW, yeni kripto tokenleri çıkarmak ve işlemleri doğrulamak için ağ üyelerinin rastgele bir matematiksel bulmacayı çözmesini gerektiren merkezi olmayan bir fikir birliği yöntemidir. Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para işlemlerinin P2P ve güvenli bir şekilde herhangi bir üçüncü taraf olmadan işlenmesine izin verir. Bu karmaşık matematik problemleri, yoğun makineler ve dolayısıyla güç tüketimi gerektirir.

Ancak, ağ içinde fikir birliğine varmak için başka bir protokol Yetki Kanıtı'dır. Teminat olarak madeni paralar yerine, PoA'daki doğrulayıcılar itibarlarını riske atarak onları PoW'dan daha az enerji yoğun ve PoS modelinden daha güvenli hale getirir.

Bu nedenle Erik, Bitcoin madenciliğinin neden olduğu çevresel zararları azaltmak için geçen yıl Bitcoin madenciliği için çalışma kanıtı teknolojisinin yasaklanmasını önerdi.Ayrıca İsveç, geçen yıl Bitcoin madenciliği nedeniyle enerji tüketiminde büyük bir artışa tanık oldu. Nisan-Ağustos 2021 arasında güç tüketiminde yaklaşık %700'lük bir artış oldu. İsveçli yetkili, kripto para birimlerini tamamen yasaklamayı planlamadığını vurguladı. Bunun yerine, daha enerji verimli teknolojilerin kullanılmasını önerdiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ