ABD Başkanı Donald Trump, küresel salgının ardından Pekin ile ticaret anlaşması konusunda mücadele ettiğini söyledi. Trump'ın yorumları, iki ülke arasındaki gelecekteki ticaret anlaşmaları hakkında şüpheler doğurdu.

ABD Başkanı Donald Trump Bir Telefon Görüşmesinin Ardından Çin İle Ticareti Sorguladı

ABD Başkanı Donald Trump, küresel salgının ardından Pekin ile ticaret anlaşması konusunda mücadele ettiğini söyledi. Trump'ın yorumları, iki ülke arasındaki gelecekteki ticaret anlaşmaları hakkında şüpheler doğurdu.

Fox & Friends ile yaptığı röportajda Başkan Donald Trump, Çin ile zor zamanlar geçirdiğini söyledi. Ayrıca, her şey gerçekleşmeden aylar önce büyük bir ticaret anlaşması yaptığını kaydetti. ABD Başkanı, iki ülkenin üst düzey ticaret temsilcileri arasındaki bir telefon görüşmesinin ardından uluslararası ticaret ilişkilerinin nasıl ele alınacağı konusunda henüz karar vermedi.

Trump daha önce Çin'e yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

Başkan Donald Trump daha önce koronavirüs pandemisini ele geçirmesi nedeniyle Çin'e yaptırım uygulamakla tehdit etmişti. Ancak cumhurbaşkanı röportaj sırasında Cuma günü böyle bir yorum yapmadı. Ancak, Trump’ın sözleri Çinli ve Amerikalı yetkililerin günün erken saatlerindeki açıklamalarıyla çelişti. Trump’ın yorumları, ülkenin en iyi ticaret müzakerecileri, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında bir telefon görüşmesinin ardından geldi. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, her iki taraf da ikili ticaret anlaşmasının uygulanması için makul koşullar yaratma ve ayrıca ekonomi ve halk sağlığı sektörü üzerinde işbirliği sözü verdi.

Trump, yüksek işsizlik oranına şaşırmıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki işsizlik oranı % 14,7 ile Dünya Savaşı'ndan sonra en yüksek seviyeye ulaştı. ABD Başkanı geçtiğimiz ay kaybedilen 20,5 milyon işi “sürpriz” olarak nitelendirerek bunun tam olarak beklendiğini söyledi. Başkan, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte geçiş yapacağını ve hemen ardından toparlanacağını söyledi. Tüm bu kayıp işlerin geri döneceğini iddia etti. Beyaz Saray'daki milletvekilleri ile yaptığı toplantıda, cumhurbaşkanı ekonomiyi güçlendirmek için bordro vergisi indirimini veya sermaye kazancı vergi indirimini destekleyeceğini söyledi. Ancak Demokrat Meclis Başkanı Nancy Pelosi her iki fikri de reddetti.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1,3 milyondan fazla pozitif COVID 19 vakası var ve pandemide 78.000'den fazla insan öldü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ