Bir ABD vatandaşı Joanna De Alba gözaltına alındı ve Bitcoin karşılığında karanlık ağ üzerinden eroin ve metamfetamin dahil olmak üzere yasadışı uyuşturuculara sahip olduğu ve dağıttığı gerekçesiyle tutuklandı.

ABD, Bitcoin Karşılığında Uyuşturucu Satan Dark Web Kullanıcısını Yakaladı

Sanık, 24 Ekim 2019'da ABD-Meksika sınırından ABD'ye girmeye çalışırken tutuklandı.

Karanlık Web Uyuşturucu Kaçakçısının Yakandığı İddiası

ABD'li Avukat Richard P. Donoghue Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasında Joanna'nın yasadışı uyuşturucuları karanlık ağından kimliğinin ve müşterilerinin kimliğinin gizlenmesi ümidiyle dağıttığını iddia etti. Ancak, savcıların ve DEA özel ajanlarının ortak çabalarıyla, faaliyetleri takip edildi ve bu iddia ispatlandı.

Dark web’in anonim doğası, internetin bu kısmındaki herhangi bir çevrimiçi etkinliğin izlenebilir olmadığına inandığı için onu suçlu ve diğer yasadışı faaliyetler için bir oyun alanı haline getiriyor.

Uyuşturucu Uygulama İdaresi, Özel Sorumlu Ajan Ray Donovan yaptığı açıklamada “Anonimlik, uyuşturucu satıcılarının dark web’de güvendiği şeydir, ancak bu durum bunun yanlış bir güvenlik olduğunu kanıtlamaktadır. Kolluk kuvvetleri uyuşturucu kaçakçılarının dağıtım ağlarını her yerde izlemeye kararlıdır” açıklamasını yapıyor.

Suçlamalara göre Joanna, kullanıcıların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak ticaret yapmalarına izin veren karanlık bir web pazarı olan Wall Street Market'te narkotik reklamı yaptı ve sattı.

Sanığın Haziran 2018 ile Mayıs 2019 arasında şifreli mesajlaşma hizmetleriyle müşterileriyle iletişim kurarken yasadışı faaliyetini “RaptureReloaded” adı altında gerçekleştirdiği iddia edildi. Ödemesini Bitcoin aracılığıyla aldığı ve müşterilerinin ABD'deki adreslerine, kolluk kuvvetlerinin tespit etmesini engelleyen farklı teslimat seçenekleriyle ücretsiz gönderim teklif ettiği söylendi.

Bitcoin ile İzleme Çalışması

Basın açıklamasına göre, gizli bir DEA ajanı, her ikisi de 3 Ocak 2019'daki RaptureReloaded’in listesinden 1.970 $ tutarında 30 gram eroin ve 10 gram metamfetamin satın aldı. Ajan, daha sonra satıcı tarafından talep edildiği gibi Bitcoin ile ödeme yaptı.

Gizli ajan, RaptureReloaded tarafından gönderilen ve 30 gram eroin ve 10 gram metamfetamin içeren paketi aldı; her ikisi de pozitif test edildi.

Bildirildiği gibi, davalı ölen kocasının kimlik ve kredi kartlarını Wall Street Market'teki yasadışı uyuşturucu kuruluşuna fon sağlamak için kullandı.

Kolluk kuvvetleri, Ağustos 2018 ve Ocak 2019 arasında beş yasadışı uyuşturucu paketine el koydu. Paketler metamfetamin hapları ve fentanil içeriyordu ve Kanada ve Hollanda'dan Joanna'nın kocasının Güney Kaliforniya'daki bir adresine gönderildi.

Tüm bu suçlamalar iddia olsa da, mahkum edilirse, Joanna beş ila 100 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Kripto Para ve Yasadışı Faaliyetler

Kripto para birimleri, cezai ve yasadışı faaliyetler için bir araç olarak etiketlenmiş durumda. Bu, kriptonun anonim doğası sayesinde bir ölçüde doğru olsa da, suçlular ilk kripto para birimi oluşturulmadan çok önce yasadışı faaliyetlerini finanse ediyorlar ve hala fiat parayı kullanıyorlar.

Haziran 2019'da ABD Gümrük ve Sınır Koruması, ünlü Wall Street bankası JPMorgan'ın sahip olduğu ve yaklaşık değeri 1.3 milyar dolar olan 20 ton kokain içeren bir kargo gemisine el koydu. Raporlara göre, 230 yıl önce kurulduğundan bu yana Ajans tarafından el konulan en büyük gemi oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ