Kripto paraları çevreleyen düzenleyici ortam uzun zamandır karanlık; sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, tüm dünyada böyle.

ABD, Blockchain ve Kripto Düzenlemeleri Konusunda Çin

Kripto paraları çevreleyen düzenleyici ortam uzun zamandır karanlık; sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, tüm dünyada böyle. Ancak, birçok ülkenin ekonomideki kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilecek bir düzenleme çerçevesi oluşturmaya hazırlandığını belirtmek ilginç olacak. Son yayınlanan Benimsenme Raporu, tüm dünyadaki kripto düzenlemelerinin durumunu, özellikle ABD ve Çin örnekleminde olduğu gibi dünyanın en büyük ekonomilerinin bu düzenlemelere ne kadar farklı yaklaştığını vurguladı.

Çin, dijital para devriminin ön saflarında yer almaya devam ederken, kendisini ABD'den daha güçlü bir ekonomik süper güç olarak tesis ediyor. 2020'nin başlarında Çin’in yeni şifreleme yasası yürürlüğe girdi ve birçok analist, Çin’in çeşitli blok zinciri teknolojilerini desteklemek için sağlam bir çerçeve oluşturmaya odaklanmasının kendi CBDC'sini oluşturma çabalarına bağlı olduğuna inanıyor.

Çin’in kriptografi yasasıyla ilgili yakın tarihli bir Longhash raporu, “Blockchain sadece yeni bir kriptografi uygulamasıdır ve kriptografi hakkındaki mevzuat, Çin’in bu alanda küresel bir lider olma çabalarının arttığını ima etmektedir.” diyor.

Sözü edilen Benimsenme raporu, bu Çin'deki gelişmeleri vurgularken, Amerika Birleşik Devletleri'nin düzenleyici duyarlılığına ve kripto-hazırlığına aykırı bir görüntü çizdiğine işaret ediyor.

ABD ve kripto para piyasasında hüküm sürme ve kapsamlı bir düzenlemeler formüle etme çabaları ile ilgili olarak, rapor şu anda ABD'nin çabalarının Çin’in çabalarının birkaç adım gerisinde olduğunu öne sürüyor. Geçmişte ABD, kriptoyu bir sorun olarak bir kenara atmaya çalışan bir düzenleyici yaklaşıma sahipti. Hatta bazıları kripto para birimlerini şeytani planın bir parçası olarak görüyordu.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2020'deki çabaları, “2020 Kripto Para Birimi Yasası” ve “2020 Kripto Para Vergisi Adaleti Yasası” nın getirilmesi gibi çabalar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin’i yakalama girişimlerinin bir parçası olarak değerlendiriliyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun (SEC) son 2 yıl içinde takip ettiği davaların sayısı da ciddi bir artış kaydetti. TON, SEC'in bir sınırlama emri aldığı ve Telegram'ın 1,7 milyar dolarlık planlı token teklifini durdurduğu yüksek profilli bir durumdu. SEC şikayeti, TON'un SEC'e göre bir menkul kıymet olan tokenalrının satışını bildiremediğini belirtti. Libra da ABD'de birçok yasal engelle karşı karşıya kaldı, bu da düzenleyici kripto şirketlerinin ABD'de yürümeye zorlandığını vurgulayan bir şey.

Çin kendisini kripto para birimlerini ve dijital varlıkları destekleyen bir pazar olarak yansıtırken, Çin'in düzenleyici hareketlerinin öncelikle blockchain teknolojisi üzerinde sağlam bir tutuş sağlaması amaçlanıyor. Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinin Çin'in son şifreleme yasasının ön koşullarını karşılamaması, Çin'in geçerli blok zinciri koşullarına değil, ulusal standardını uygulamaya odaklanacağını gösteriyor. Ulusal standart ayrıca Çin’in CBDC'sinin Bitcoin ve Ethereum gibi rekabetlerden uzak bir ortamda çalışmasını sağlarken Çin'in ekonomisi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ