CFTC, LabCFTC adlı mevcut fintech ekibinin yerini alacak teknoloji ekibini kuruyor.

ABD CFTC, Kripto Pazarını Denetlemek İçin Teknoloji  İnovasyon Ekibini Genişletiyor

CFTC, LabCFTC adlı mevcut Fintech ekibinin yerini alacak teknoloji ekibini kuruyor. CFTC Komiseri Caroline D. Pham, kripto inovasyonu ve perakende koruması arasındaki dengeyi korurken temkinli bir iyimserliğe sahip olmayı ima etti.

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto sektörünü düzenleme sorumluluğunu üstlenmek için çalışıyor. CFTC Başkanı Rostin Behnam, düzenleyicinin teknoloji ekibini ABD kripto gözetimi için güçlendirdiğini söyledi.

Şu anda, CFTC'nin, geçen ay Senatör Cynthia Lummis (R-Wy) ve Kirsten Gillibrand (D-NY) tarafından önerilen İki Taraflı Yasa Tasarısı kapsamında dijital varlıklar üzerinde daha fazla yetki alması muhtemel. Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası başlıklı tasarı, şimdiye kadarki en detaylı kripto yasama tekliflerinden biri oldu.

25 Temmuz Pazartesi günü Brooking Institution etkinliğinde konuşan CFTC Başkanı Rostin Behnam, “Kuluçka aşamasını geçtik ve dijital varlıklar ve merkezi olmayan teknolojiler, sanal alanlarını aştı” dedi.

İlginç bir şekilde, CFTC'nin yeni teknoloji inovasyon ofisi, LabCFTC adlı mevcut FinTech ekibini değiştirmeyi hedefliyor. LabCFTC projesi, güçlü blok zinciri savunuculuğu nedeniyle “Kripto Baba” olarak popüler olan önceki CFTC Başkanı Christopher J. Giancarlo tarafından başlatıldı.

Etkinlikte konuşan CFTC şefi, ajansının daha fazla sorumluluk alma arzusunu dile getirdi. Bu, ABD SEC'nin kripto sektöründe daha fazla yargı ve gözetim yetkileri aradığı bir zamanda geliyor.

Düzenleyici Çabalarla “Teşvik Edildi”

Konuşması sırasında, tutarlı bir düzenleyici yaklaşım oluşturmak için yasal çabalardan “cesaretlendirildi”. Ekledi:

En güçlü işbirlikçi ilişkiler bile, giderek artan bir şekilde bireysel yatırımcıların ötesinde etkileri olan suistimallere sert ve hızlı bir şekilde son vermek için ihtiyacımız olan verimliliği sağlayamayabilir.

Dijital varlık piyasasında faaliyet gösteren işletmeler için geçerli olan kapsamlı bir düzenleyici rejimin olmaması, ticaret anlaşması, çıkar çatışmaları, veri raporlama ve siber güvenlik gibi konularda tutarsız uygulamalara yol açmıştır.

Öte yandan, CFTC Komiseri Caroline D. Pham, kripto para piyasalarından sorumlu temel temeller hakkındaki görüşlerini paylaştı. Son kripto çöküşü, likidite krizi, kripto kredi kaldıracı ve perakende kayıplarının kripto inovasyonu ve perakende koruması arasında çarpıcı bir denge olması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirtiyor.

Ayrıca, CFTC'nin kripto sektörünün farklı yönleriyle başa çıkmak için yeterince yetenekli olduğunu da sözlerine ekledi. Caroline Pham, kripto para ticaretinin birçok yönden gelişmekte olan piyasalardaki FX ticaretine benzediğini söyledi. Ancak CFTC komiseri, kripto sektörünün bazı önemli zorluklarını ele almanın gerekli olduğunu da ekliyor. Yazdı:

Sistemik riski azaltmalıyız. Terra ve Luna gibi projelerin çöküşünden yayılan kesintiler gördük ve kripto arasında ve ötesinde yayılma riskini artıran büyük katılımcılar arasında potansiyel olarak açıklanmayan bağlantıları, riskleri ve karşılıklı bağımlılığı ortaya çıkardı. Bunu ele almamız gerekiyor.

Genel olarak, CFTC yöneticilerinin yaklaşımı, kripto alanına düzenleyici kurallar getirme konusunda iyimser görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ