ABD Başkanı Biden, hükümetin yüksek borçlarından dem vurarak Trump yönetimini geçmiş dönemde aşırı borçlanmakla suçladı.

ABD Başkanı Biden, hükümetin yüksek borçlarından dem vurarak Trump yönetimini geçmiş dönemde aşırı borçlanmakla suçladı. Biden, Cumhuriyetçilerin hali hazırdaki ABD yönetiminin borçlanma talebine destek vermeleri gerektiği yönde açıklamalarda bulundu. Biden, gerekli açıklamaları yaparken ilginç bir ifade kullandı. İfadeler aynen şu şekilde: “Ekonomimize bir meteor yaklaşıyor.”

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Doğal olarak bu açıklamaların ardından ABD ciddi bir ekonomik krize mi giriyor tartışmaları başladı. Geçtiğimiz günlerde Çin merkezli emlak şirketi Evergrande’nin bilançosundaki bozulmalar küresel piyasalarda kısmi bir dalgalanmanın yaşanmasına neden olmuştu. Bu gelişmeler küresel finansal piyasaların ne kadar da hassas olduğunu gösterdi.

Günden güne küresel bir ekonomik kriz beklentisi artıyor. Bu süreçte yatırımcılar, güvenli bir liman arayışında. Geçmiş krizlerde ekonomilerin piyasaya ciddi biçimde fon sürdüklerine şahit olduk. Korona salgını boyunca zaten oldukça borçlanan hazineler, olası bir kriz durumunda ne yapabilecekleri tartışılır. Dolayısıyla olası bir krizde ülkeleri enflasyonist bir ortam karşılayabilir.

Enflasyonist makro ekonomik ortam ise arzı kıt olan varlıklar lehine bir süreç doğurabilir. Arzı kıt olan varlıklar denince akıllara altın, gümüş ve Bitcoin gibi varlıklar geliyor. Bilindiği üzere Bitcoin’in arzı 21 milyon adet ile sınırlı. Piyasaya şu ana kadar  18.8 milyon Bitcoin sürüldü. Kalan Bitcoin’ler ise oldukça düşük marjda piyasaya sürülüyor. Yıllık Bitcoin arzı yaklaşık 330,000 adet. Yani yıllık Bitcoin enflasyon oranı %1.7 civarında. Bu oran dolar ve fiat paralara kıyasla oldukça düşük seviyede kalıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ