Bitcoin fiyatı ABD’deki krizin çözülmesiyle birlikte artışa geçecek mi? ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi temsilci Kevin McCarthy borç tavanının yükseltilmesi konusunda prensipte anlaşmaya vardı.

Bitcoin fiyatı ABD’deki krizin çözülmesiyle birlikte artışa geçecek mi? ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi temsilci Kevin McCarthy borç tavanının yükseltilmesi konusunda prensipte anlaşmaya vardı.

Anlaşma neyi içeriyor?

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Üyesi Kevin McCarthy, hükümetin 3,4 trilyon dolarlık borç tavanını temerrüde düşme tarihinden günler önce yükseltmek için prensipte anlaşmaya vardı. İki taraf arasındaki geçici anlaşma, borç limitini iki yıllığına yükseltirken bu süre zarfında harcamaları sınırlandıracak. Ancak, ABD hükümetinin 5 Haziran'da borcunu ödemek için parası bitmeden önce anlaşmanın önümüzdeki hafta bölünmüş bir kongreden onay alması gerekiyor.

Bitcoin

ABD Başkanı Joe Biden geçici anlaşmayı bir "uzlaşma" olarak tanımlarken, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy "harcamalarda tarihi indirimler içerdiğini" söyledi. Biden Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada "Anlaşma bir uzlaşmayı temsil ediyor, bu da herkesin istediğini elde edemeyeceği anlamına geliyor. Bu da hükümet etmenin sorumluluğudur" dedi.

Biden borç limiti anlaşmasını "Amerikan halkı için iyi bir haber. Çünkü felaketle sonuçlanabilecek bir temerrüdü önlüyor. Ayrıca ekonomik durgunluğa, emeklilik hesaplarının harap olmasına ve milyonlarca işin kaybedilmesine yol açabilirdi" şeklinde nitelendirdi. BBC, savunma dışı hükümet harcamalarının iki yıl boyunca sabit tutulacağını ve ardından 2025 yılında %1 oranında artacağını bildirdi.

BitcoinBitcoin

Bitcoin fiyatına yansır mı?

Cumhuriyetçi temsilci Kongre Binası'nda yaptığı konuşmada hala yapılması gereken çok iş olduğunu ancak bunun Amerikan halkına layık bir prensip anlaşması olduğuna inandığını söyledi. Pazar günü tasarıyı yazmayı bitirmeyi, ardından Biden ile konuşmayı ve 31 Mayıs Çarşamba günü anlaşmayı oylamayı beklediğini de sözlerine ekledi. Ancak Biden ve McCarthy'nin önümüzdeki hafta yapılacak oylamadan önce kendi partilerindeki Kongre üyelerini varılan anlaşma lehine ikna etmeleri gerekiyor.

Anlaşmanın sağlanmış olması Bitcoin fiyatına etki etmiş gözüküyor. Yazının yazıldığı sırada BTC 27.200 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ