2020 oldukça tahmin edilemez bir yıl oldu. COVID-19 salgını ve sonrasındaki kilitlenmenin küresel piyaslar üzerinde muazzam bir etkisi oldu.

ABD Dolarının Rezerv Para Birimi Durumu Risk Altında - Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

2020 oldukça tahmin edilemez bir yıl oldu. COVID-19 salgını ve sonrasındaki kilitlenmenin küresel piyaslar üzerinde muazzam bir etkisi oldu. Son birkaç ay içinde, Bitcoin gibi popüler kripto para birimleri, güvenli liman anlatımı ile ilgili bir canlanma gördü. İlginç bir şekilde, 2020'yi ifade eden kaos, dünya çapında dijital para birimlerinin daha fazla benimsenmesi söz konusu olduğunda anahtar bir katalizör olabilir.

Dünya, Bitcoin gibi kripto para birimlerinde daha fazla faydacı değer gördüğü için, dijital varlıkları büyük ihtiyaçlarına daha uygun olarak gören daha fazla kullanıcının artan olasılığının olduğunu kaydetti. Bu da mevcut küresel rezerv para birimi olan ABD doları için daha da fazla zorluk yaratacaktır.

Davidson, ABD'nin “ulusal güvenlik” açısından bile inovasyon açısından liderliğini sürdürmesinin çok önemli olduğunu ve fintech'in ABD'nin Çin gibi ülkelerin gerisinde kalmaması gereken bir alan olması gerektiğini kaydetti.

Son yıllarda, stabilcoinler kullanıcılardan artan talep gördü ve hükümetlerden ve özel kuruluşlardan daha fazla ilgi gördü. Facebook’un fiat para birimlerine dayanan Libra projesi, ABD'de çok fazla yasamaya ilgi çekti. Volatilite ve dijital varlıkları çevreleyen düzenleyici belirsizlik, daha çeşitli bir kullanıcı tabanını çekmek söz konusu olduğunda sorun olabilirken, Bitcoin gibi dijital para birimleri, değer varlıklarının güçlü bir deposu olarak işlev görebileceklerini kanıtladılar. Bu açıdan 'rezerv para birimi' statüsü için rekabet edecekler. Skew’den gelen piyasa verileri, getiri yüzdesi olarak Bitcoin'in diğer daha popüler varlıklardan nasıl daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

 Ülkeler ve ekonomiler pandemiden sonra ortaya çıktıkça, Davidson ekonominin ağır borçlanacağını ve belki de Çin ve AB için ABD doları ile rekabet edebilecek ve yenebilecek bir dijital para birimi oluşturma fırsatı olduğunu kaydetti. . İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD Doları'nın durumu ile paralellik gören Davidson, o zamanlar doların güçlü bir para birimi olarak ortaya çıktığını, ancak pandemi sonrası duruun öyle olmyacağını ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ