Çin'deki bir baskının, endüstrinin eski beşiğindeki uygulamayı etkin bir şekilde ortadan kaldırmasının ardından ABD, Bitcoin madenciliği için dünyanın merkez üssü haline geldi.

ABD, Dünyanın En Büyük Bitcoin Madencisi Olarak Çin

Çin'deki bir baskının, endüstrinin eski beşiğindeki uygulamayı etkin bir şekilde ortadan kaldırmasının ardından ABD, Bitcoin madenciliği için dünyanın merkez üssü haline geldi.

Çin'deki bir baskının, endüstrinin eski beşiğindeki uygulamayı etkin bir şekilde ortadan kaldırmasının ardından ABD, Bitcoin madenciliği için dünyanın merkez üssü haline geldi. Ağustos ayının sonunda Çarşamba günü yayınlanan Cambridge Alternatif Finans Merkezi araştırmasına göre, Amerika, dijital para birimini çıkarmak için kullanılan bir hesaplama gücü ölçüsü olan küresel hash oranının %35,4'ünü oluşturuyordu. Bu, Nisan ayında görülen aktivitenin iki katından fazla.

Bitcoin Madencileri Çin'den ABD'ye Kayıyor

ABD'deki bitcoin madencilerinin yükselişi, Çin'in finansal riski kontrol etmek için sektörü küçültme hamlesinden kaynaklandı. Bitcoin'in ilk günlerinde Çin, kömür ve hidro santrallerden ucuz elektrik elde eden en büyük madencilerin üssüydü. Şimdi, Pekin'in Mayıs ayında duyurulan kripto para piyasasını frenleme çabaları meyvesini veriyor. Cambridge araştırmacıları, Çin'in Bitcoin madenciliğinde gözlemlenen payının etkin bir şekilde sıfıra ulaştığını buldu. Bu, Cambridge'in veri toplamaya başladığı Eylül 2019'da %75'e kadar düştü. Aynı zamanda, sadece bu yıl Nisan ayında çentiklenen %46 seviyesinden belirgin bir düşüş.

Kripto Madencileri, Bilgisayarlarına Güç Sağlamak İçin Temiz Enerji  Kullanmayı Tercih Ediyor

Çin'de hala yeraltı madenciliğinin yapılıyor olması, ancak bilgisayarların başka bir ülkede faaliyet gösteriyormuş gibi görünmesini sağlayan sanal özel ağlar üzerinden yönlendiriliyor olması güçlü bir olasılık. Cambridge araştırmasına göre, İrlanda ve Almanya'daki hash oranındaki son artışlar, muhtemelen madencilerin VPN veya proxy sunucuları kullanmasından kaynaklanıyor. Madenciler, yeniden rekor seviyelere yaklaşan kripto para birimindeki patlamayı körüklemek için ucuz elektrik arıyor ve hükümetleri ağırlıyor. Bitcoin geçen yıl %370'den fazla artarak 54.650 dolar civarında işlem gördü ve toplam piyasa değeri yaklaşık 1 trilyon dolar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ