Birleşik Devletler hükümeti son on yılın ekonomik büyümesini yapay olarak üretiyor.

ABD Ekonomisi için Finansal Afet Olabilecek

Bu nispeten iyi bilinen gerçek, borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) karşısında basit bir analizi ile oldukça açık bir şekilde ortaya konmuş durumda. Yatırımcılar bir kazaya hazırlanmak için Bitcoin veya altın gibi dış kaynaklara taşınmalı mı?

Sayılar basit. ABD GSYİH'sı son on yılda 7 trilyon dolarlık bir hızla büyüdü. 2008 krizindeki düşüş göz önüne alındığında, bu rakam son derece etkileyici görünüyor.

Kötü Yatırım Getirisi

Ancak bütçe açığı aynı dönemde 11 trilyon dolar arttı. Açığın nedeni büyük ölçüde son derece liberal parasal genişleme odaklı Federal politikaları ve teşvik anlaşmalarıydı.

Fonlar likidite üretmek için ekonomiye pompalandıkça büyüme sağlandı. Zorluk yatırımın geri dönüşüydü. ABD ekonomisindeki her 1 dolarlık büyümenin maliyeti 1.50 dolar Federal borca mal oldu.

Büyümeye yönelik maliye politikası, birçok nesli ve her iki siyasi partiyi de aşıyor. Reagan döneminde, her 1 dolarlık borç yaklaşık 4 dolarlık bir büyüme sağladı. Bu rakam son 40 yılda sürekli olarak düştü.

Ekonomiyi inorganik olarak likidete etmekle  görevli Federal Rezerv (Fed), bu politika yapısı ile çalışmakta. Büyük miktarda borçlar ekonominin iyi işleyebilmesini sağlamış vaziyette. Ağrılar henüz hissedilmese de, sonunda bir bedel ödenecek.

Küresel ekonomideki istikrar kaybı, partinin çığır açan bir durma noktasına gelebileceğine işaret etti. Rezerv para birimi olarak USD'den küresel kayma da soruna katkı sağlıyor.

Temelde, büyüme meydana gelse de, basit matematik ABD ekonomisinin gizli bir durgunluk içinde olduğunu gösteriyor. Her dolarlık büyüme ABD hükümetine borç olarak 0,5 dolar daha ekledi; bu da sürekli bir kayıp anlamına geliyor.

Sonunda, borcun kaldırılmasına yönelik tek olası cevap ABD hükümetinin para birimini devalüe etmesi.  Bu, Fed'in borcu ödemesine ve kanamayı faizden durdurmasına izin verecek, ancak büyük enflasyona neden olacak.

Bitcoin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Genel halk, yaklaşmakta olan gelgit ağrısı dalgasının farkında değil. Bununla birlikte, birçok kişi, değeri depolamak için enflasyon açısından güvenli yerlere duyulan ihtiyacı zaten işaret etmiş durumda.

Bitcoin, altın ve diğer değerli metallerin hepsi enflasyona direnç gösteriyor, çünkü değerleri Fed politikalarından ayrılmış durumda. Bitcoin'e sahip olmak yatırımcıların fonları ekonomik makinenin 'dışına' taşımasına izin veriyor. Orada, fonlar gelecek saldırıdan korunabiliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ