ABD enflasyonu Nisan'daki %8.3'ten Mayıs'ta %8.6'ya ve analistlerin beklentilerinin üzerine çıkarken, bitcoin (BTC) fiyatı 30.000 USD'nin altına düştü.

ABD Enflasyonu Beklentilerin Üzerinde Çıkarken, Bitcoin 30K USD

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'ndan yapılan duyuruda , "Neredeyse tüm ana bileşenler ay içinde artarken, en büyük katkı sağlayanlar barınak, havayolu ücretleri, kullanılmış arabalar ve kamyonlar ve yeni araçlar için endekslerdi" dedi.

Beklenenin aksine, bugünkü enflasyon rakamı , manşet tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) %8,5'e ulaştığı Mart ayında ABD'de enflasyonda zirveye ulaşılamadığı anlamına geliyor .

Dow Jones anketine göre, piyasa katılımcıları, Mayıs ayı için yıllık enflasyon rakamının önceki aya göre değişmemesini bekliyorlardı.

Bu arada, gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan sözde çekirdek TÜFE, bir önceki aya göre %6,2'den %6'ya düştü.

Analistler arasındaki fikir birliği, %5,9'luk bir çekirdek TÜFE öngörüsüydü.

Piyasaya sürülmesinin ardından, bitcoin kayıplarının bir kısmını düzeltmeden önce 29.500 USD civarında düşük bir seviyeye düştü. Yayına 30 dakika kala, UTC 13:00 itibariyle BTC, haberlerde yaklaşık %1.5 düşüşle 29.660 USD'den işlem gördü. Aynı zamanda, Ethereum (ETH) , enflasyon rakamının ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık %2,7 düşüşle 1.731 ABD dolarından işlem gördü.

Hisse senetleri de genel olarak daha düşük işlem yaparak tepki verdi ve S&P 500 hisse senedi endeksi vadeli işlemleri aynı 30 dakika içinde yaklaşık %1,5 düştü.

Beklenenden daha yüksek enflasyon rakamı hakkında yorum yapan kripto tüccarı ve ekonomist Alex Krüger , bunu “korkunç” olarak nitelendirdi . Diğerleri, örneğin, The Wolf of All Streets olarak bilinen başka bir kripto tüccarı ve podcast yayıncısı Scott Melker ile ABD Federal Rezervi'nin (Fed) “ateşleneceğini” söyledi .

Biden İdaresi'nden ismi açıklanmayan bir yetkiliye atıfta bulunan Financial Times, açıklamadan önce Çin'deki COVID-19 ile ilgili kilitlenmelerin yanı sıra Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan tedarik zinciri kesintilerinin "Mayıs ayında enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskıyı sürdüreceğini" yazdı.

Moody's Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, enflasyon rakamlarının açıklanması öncesinde de yorumda bulundu.

CNBC tarafından aktarılan Zandi, "Sanırım zirveye ulaştık."

Ancak diğerleri, Wells Fargo kıdemli ekonomisti Sarah House'un aynı makalede, petrol fiyatları için daha fazla yukarı yönlü gördüğü için enflasyonun zirve yapmasını beklemediğini söylemesiyle, zirveye ulaşıldığından daha az emindi .

“Benzinin rekor seviyelere ulaştığını gördük. Ve doğal olarak zirvenin arkamızda kalmasını engelleyen şey, enerji sektöründen gelenler” dedi.

Dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock'ta analist olan Marcus Sotiriou, kripto para dünyasından, e-postayla gönderilen bir yorumda, bugünün TÜFE rakamının Fed'in faiz oranı kararlarını "ağır şekilde etkileyeceğini" ve oynaklığın beklenmesi gerektiğini söyledi.

Sotiriou, "[Bu] oynaklık yaratacak, çok beklenen bir olay" dedi.

Fed'in başkan yardımcısı Lael Brainard 2 Haziran'da merkez bankasının Eylül ayına kadar yarım puanlık artışlara devam edebileceğini ve sadece aylık enflasyonda bir “yavaşlama” gördükten sonra daha tipik çeyrek puanlık artışları dikkate alacağını söyledi.

Bu arada Çin de Cuma günü Mayıs ayı enflasyon rakamlarını yayınladı ve yıllık TÜFE rakamı %2,1 ile Batılı ülkeleri rahatsız eden yüksek enflasyon seviyelerinden çok farklı bir şekilde geldi.

Çin merkezli ekonomist David Qu, Bloomberg'in aktardığına göre, Çin enflasyon baskısı analistlerin %2,2'lik beklentisinin biraz altında kaldı ve Çin hükümetinin "teşvikleri daha da artırması" için alan bırakıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ