ABD Fed Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerini yasaklama niyetinde olmadığını, ancak Stabilcoinlerin daha fazla düzenleyici gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, Kriptoyu Yasaklama Niyetinde Olmadığını Söyledi

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerini yasaklama niyetinde olmadığını, ancak Stabilcoinlerin daha fazla düzenleyici gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Powell, yorumları bu hafta iki saatlik bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında yaptı. Temsilcilerin Hazine Bakanı Janet Yellen ve Powell'a Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv'in pandemi yanıtı hakkında soru sormaları için bir forum işlevi görmesi amaçlanan toplantıda, kripto para birimleri hakkında birkaç soru yer aldı.

 Jerome Powell, CBDC'nin Gelişimi Hakkındaki Açıklamalarını Netleştirmesini İstedi

Uzun zamandır kripto savunucusu ve Kongre Blok Zinciri Grubu üyesi olan Cumhuriyetçi Senatör Ted Budd, Powell'dan Temmuz ayında yaptığı bir duruşmada ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinin özel sektöre olan ihtiyacı azaltabileceğine dair yaptığı açıklamaları netleştirmesini istedi. Budd tarafından doğrudan "kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamak veya sınırlamak" isteyip istemediği sorulduğunda, Powell'ın yanıtı kocaman bir "Hayır" oldu. Fed Başkanı, “Onları yasaklamaya niyetim yok” dedi.

 Powell, Kongre'den Dijital Doları Geliştirmek İçin Danışma Ve Yasama Desteği İstedi

Powell'ın sözleri, Kongre'den dijital doları geliştirmek için istişare ve yasama desteği istemesinden sadece iki gün sonra geldi. Kripto topluluğundaki bazıları, bir ABD CBDC'sinin piyasaya sürülmesinin, yakın zamanda Çin'de görüldüğü gibi özel kripto yasaklarına yol açacağını düşünüyor. Ancak Powell'ın sözleri aksini gösteriyor. Powell, Stabilcoinler hakkında soru sorulduğunda, bunları para piyasası fonları veya banka mevduatlarıyla karşılaştırdı. “Bir dereceye kadar düzenleyici çevrenin dışındalar ve düzenlenmeleri uygun. Powell, "Aynı faaliyet, aynı düzenleme" dedi. Aynı zamanda Kongre Blok Zinciri Grubu'nun bir üyesi olan Temsilci Warren Davidson (R-Ohio), kripto para birimlerini çevreleyen düzenleyici netliğin eksikliğine dikkat çekti ve Yellen'dan dijital varlıkları vergi muhasebesi amaçları için tanımlamasını istedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ