Kripto varlık piyasaları, ABD Federal Rezervi'nden yapılan son duyurunun ardından sabah ticaret seansı sırasında düşüş trendine devam etti.

Kripto varlık piyasaları, ABD Federal Rezervi'nden yapılan son duyurunun ardından sabah ticaret seansı sırasında düşüş trendine devam etti.

Kripto piyasaları, şu anda 1,70 trilyon dolara düşen toplam piyasa değeri açısından gün içinde %3,3 daha düştü. Son 12 saat içinde, satış devam ederken 116 milyar dolar daha alanı terk etti. Toplam piyasa değeri, en son Ağustos başında görülen seviyelere gerileyerek altı ayın en düşük seviyesinde. 2022'nin başından bu yana, kripto pazarları %26 oranında azaldı ve bu alandan yaklaşık 600 milyar dolar çıktı.

Bitcoin, 35.700 Dolara Düştüğü İçin %4.4 Düştü

CoinGecko'ya göre, Bitcoin %4,4 düşüşle 35.776$'a gerileyerek düşüşe öncülük ederken, Ethereum 2.371$'a düşerek benzer bir miktar kaybetti. Solana, Terra, Polkadot ve Avalanche'ın %8-10 gibi daha büyük isabetler almasıyla kripto piyasasının geri kalanı yazı yazılırken bir kırmızı deniz. Satışlar, ABD Merkez Bankası'nın son duyurusu ile tetiklendi. 26 Ocak'ta ABD merkez bankası Mart ayında bir dizi faiz artırımına başlayacağını açıkladı.

Enflasyon Şu Anda ABD'de Kırk Yılın Zirvesinde

Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırma kararı, acı verici derecede yüksek enflasyon oranlarına neden olan pandemi kaynaklı politikaları tersine çevirmek için daha geniş bir çabanın parçasıdır. Amerika'da enflasyon şu anda kırk yılın en yüksek seviyesi olan %7'de (Fed'in %2 hedefinin çok üzerinde), bu da tüketicilere zarar veriyor. Faiz oranlarını artırmak, Fed'in bu kaçak enflasyonla mücadele etmesinin bir yoludur. Raporlara göre, Fed Başkanı Jerome Powell, "Mart 2020'den bu yana sıfıra sabitlenen gösterge faizin yükseltilmesinin, yüksek fiyatların sabitlenmesini önlemeye yardımcı olacağını" söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ