Varlık vergisi gerçekleşmemiş kazançlara uygulanabilir.Varlıklar satılmadan önce karların vergilendirilmesi yatırımı boğacaktır.

Varlık vergisi gerçekleşmemiş kazançlara uygulanabilir.Varlıklar satılmadan önce karların vergilendirilmesi yatırımı boğacaktır.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, gerçekleşmemiş sermaye kazançlarını vurabilecek yeni bir vergi önerisini açıkladı. 24 Ekim'de CNN'nin "Birliğin Durumu" programında konuşan Bakan Yellen, çok zenginleri vuracak yeni vergiler aradıklarını belirtti.

Ancak, tekliflerin bir kısmı gerçekleşmemiş sermaye kazançlarına uygulanabilecek bir vergi içeriyordu. Bu, kripto para birimi veya hisse senedi sahiplerinin varlıkları satmadan önce artışlardan vergilendirilebileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda, mülk fiyatlarındaki değer artışının, mülk satılmadan önce bile vergilendirilebileceği anlamına da gelebilir.

İncelenmekte olan, Senatör Wyden ve Senato Finans Komitesi'nin, son derece varlıklı bireyler, milyarderler tarafından tutulan likit varlıklar üzerinde gerçekleşmemiş sermaye kazançlarına vergi uygulayacak bir tekliftir.

Varlıklı bireylerin, farkına varılıncaya kadar genellikle vergiden kaçtığını ve bunun varlıklarını hedef alma yolunda olacağını da sözlerine ekledi. Yeni önerilen verginin tüm likit varlık sahiplerine mi yoksa yalnızca belirli bir eşiği aşanlara mı uygulanacağı açık değildi.

Kripto Zenginlerini Vergilendirmek

Varlıklar tasfiye edilene ve fiat geri çekilene kadar kazançlar genellikle gerçekleşmediğinden, hareket kripto topluluğu içinde çok iyi gitmedi. Yeni vergi, mevcut fiyatlarla sadece birkaç BTC tutanları ağır şekilde etkileyebilir.

Açık Sözlü Kripto Eleştirmeni Bay Balina Şu Yorumu Yaptı:

Janet Yellen'ın gerçekleşmemiş bir sermaye kazancı vergisini düşünmesi bile, içinde bulunduğumuz korkunç ekonomik krizi mükemmel bir şekilde gösteriyor. Pervasız harcama çılgınlığını finanse etmek için para toplamak için tüm yatırımcı duyarlılığını yok etmeye istekliler.

Birçoğu, yeni önerilen vergi planının gerçekleşmemiş kayıpları nasıl etkileyeceğini de sorguladı. Bu, varlığın satın alma fiyatından daha az değerde olduğu ancak henüz satılmadığı zamandır.Anti-kripto ve bankacılık Senatörü Elizabeth Warren, Başkan Biden'ın Build Back Better gündemini finanse etmeye yardımcı olmak için zenginler üzerinde bir vergi kullanmak için "zorladığını" da belirtti.  Amerikalıların anladığını belirterek şunları ekledi:

Öğretmenler, hemşireler ve itfaiyeciler Jeff Bezos'un ödediğinden daha fazla vergi ödemekten bıktı.Milyarderleri vergilendirmek çok övgüye değer, ancak ABD yasa koyucularının bebeği banyo suyuyla birlikte atmamaya dikkat etmesi gerekiyor. Bu, esasen, henüz yapılmamış olan yatırım kârları üzerindeki yeni bir verginin etkili bir şekilde yapacağı şeydir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ