ABD Hazine Bakanlığı, bir raporda kripto para birimlerinin ABD yaptırımlarının etkinliğini baltalayabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, bir raporda kripto para birimlerinin ABD yaptırımlarının etkinliğini baltalayabileceğini söyledi. Rapor, yasa dışı faaliyetlerin arkasında olduklarından şüphelenilen veya anlaşmazlığa düştüğü ülkelere yönelik ABD yaptırımlarının altı aylık bir incelemesinin ardından geldi. “Dijital para birimleri, alternatif ödeme platformları ve sınır ötesi işlemleri gizlemenin yeni yollarının, potansiyel olarak Amerikan yaptırımlarının etkinliğini azalttığını” kaydetti.

Kripto Para Birimleri Doların Küresel Rolünü Azaltabilir.

Hazine Bakanlığı'nın raporunda, "Bu teknolojiler, kötü niyetli aktörlere geleneksel dolar bazlı finansal sistemin dışında fon tutma ve transfer etme fırsatları sunuyor" dedi . Hasımlar tarafından "doların küresel rolünü azaltmayı amaçlayan yeni finans ve ödeme sistemleri inşa etmek için kullanılabilir" dedi. 

” New York Times'ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore ve İran'ın da aralarında bulunduğu terör ve yasa dışı eylemlerin ya da insan hakları ihlallerinin arkasında olduğunu iddia ettiği ülkelere 9 binin üzerinde yaptırım uyguladı. ABD yaptırımları altındaki birçok ülkenin diğer ülkelerle ticaret yapmak için kripto para birimleri kullandığı bildiriliyor.

Rapor, Ajansın Kripto Bara Birimleri Hakkındaki “Kurumsal Bilgisini” Geliştirmesini tavsiye ediyor

Rapor, ajansın kendisinin kripto para birimleri ve kullanımları hakkındaki “kurumsal bilgisini” geliştirmesini tavsiye etti. Ayrıca ajansın endüstri kuruluşları, finans kurumları ve kripto alanına dokunan diğerleriyle iletişimini geliştirmesini tavsiye etti. Raporda, "Amerika Birleşik Devletleri, finansal yeniliklerin, küresel ekonomik faaliyetteki kaymaların ve yeni jeopolitik zorlukların ekonomik gücün ulusal güvenlik hedeflerini desteklemek için nasıl kullanılabileceğini yeniden tanımladığı değişen bir dünyayla karşı karşıya" dedi. “Bu değişimlere, yaptırımların ABD politikasının kritik bir aracı olabileceği yeni ve artan tehditler eşlik ediyor. Bu değişikliklerle etkin bir şekilde yüzleşmek için Hazine, yaptırım politikasını ve operasyonel çerçevesini modernize etmeli ve uyarlamalıdır” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ