ABD Hazine Bakanlığı, değiştirilemez tokenlerin (NFT'ler) yeni yasa dışı finans riskleri sunabileceği konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanlığı, değiştirilemez tokenlerin (NFT'ler) yeni yasa dışı finans riskleri sunabileceği konusunda uyardı. NFT satış hacmi, bir önceki yıldaki 94,9 milyon dolara kıyasla 2021'de 24,9 milyar dolara ulaştı.

ABD Hazine Bakanlığı, Cuma günü "yüksek değerli sanat piyasasında yasadışı finansman üzerine bir çalışma" yayınladığını duyurdu. Kongre, çalışmayı 2020 Kara Para Aklamayı Önleme Yasası'nda zorunlu kıldı. Hazine, "Bu çalışma, sanat piyasası katılımcılarını ve ABD finansal sistemine kara para aklama ve terörün finansmanı riskleri sunabilecek yüksek değerli sanat piyasası sektörlerini inceledi" diye yazdı.

NFT'ler Yeni Finansal Riskler Sunabilir

ABD Hazinesi şunları yazdı: “Ticari olmayan tokenlerin (NFT'ler) kullanımı gibi gelişmekte olan dijital sanat piyasası, yapıya ve piyasa teşviklerine bağlı olarak yeni riskler sunabilir. Risklerle mücadele etmek için, çalışma, yasa ve gümrük uygulamaları için eğitimin güncellenmesi, özel sektör bilgi paylaşımının arttırılması ve kara para aklamanın önlenmesi (AML) uygulanması ve sanat piyasasındaki belirli katılımcılara terörizmin finansmanı gereksinimlerine karşı mücadele dahil olmak üzere çeşitli seçenekler önerdi. ” Dappradar'a göre, NFT satış hacmi bir önceki yıl 94.9 milyon dolara kıyasla 2021'de 24,9 milyar dolara ulaştı. Jefferies'in analistleri, NFT pazarının 2022'de 35 milyar dolara ve 2025'e kadar 80 milyar dolardan fazlaya ulaşabileceğini tahmin ediyor.

NFT'lerin Artan Popülaritesi, Düzenleyiciler Arasında Endişelere Neden Oldu

Bu takas edilemez tokenlerin artan popülaritesi, dolandırıcıları cezbetti ve düzenleyiciler arasında endişelere neden oldu. ABD'nin Oregon eyaletinin Mali Düzenlemeler Bölümü yöneticisi T. K. Keen Ocak ayında, "Kripto para birimleri ve NFT'lerde büyük getiri vaat eden dolandırıcılıklar interneti dolduruyor" diye uyardı. “Kripto para birimleri ve NFT satın almak isteyen yatırımcılar, dahil olmadan önce bu yatırımları ve risklerini tam olarak anladıklarından emin olmak için ödevlerini yapmalıdır.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ