Hazine Bakanlığı, Başkan Joe Biden'a bu tür düzenlemeleri ve standartları uluslararası düzeyde tanıtma konusunda uluslararası işbirliğini kolaylaştıracak bir çerçeve sundu.

ABD Hazinesi, Uluslararası Kripto Düzenlemesi İçin Çerçeve Geliştiriyor

Bakanlıktan yapılan açıklamada, çerçevenin "Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi ve diğer ilgili kurumların başkanları" ile işbirliği içinde hazırlandığı belirtildi .

Hazine önerisini, kripto varlıkların kullanımıyla ilgili riskleri ele almak ve aynı zamanda potansiyel faydalarından yararlanmak için kurumlar arası bir yaklaşımı özetleyen 9 Mart'tan itibaren Başkanın Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini Sağlamaya İlişkin İcra Emri'ne yanıt olarak geliştirdi. 


Açıklamaya göre emir, uluslararası katılımı “dijital varlıkların nasıl kullanıldığına ve işlendiğine ilişkin küresel ilke ve standartların benimsenmesini uyarlamak, güncellemek ve geliştirmek” için bir araç olarak tanımlıyor.

Bu çerçevede ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği'ni de "numaralandırılmamış üye" olarak içeren G7 grubuyla dijitalle ilgili çeşitli konularda ilişki kurmaya devam edecek. Bunlar, "paranın yaratılması ve hareketinde kamu ve özel sektörün rollerini, [merkez bankası dijital para birimleri] CBDC'lerle ilgili hususları ve yeni teknolojilerin uluslararası para sistemi üzerindeki etkilerini içerecektir." 

Kripto para birimleri için küresel düzenlemeler ve standartlar, aynı zamanda büyük gelişmekte olan ekonomileri de içeren daha büyük uluslararası grup olan G20 aracılığıyla geliştirilecektir.

Washington'un Finansal İstikrar Kurulu (FSB) aracılığıyla katılımı, dijital varlıklardan kaynaklanan finansal istikrar risklerine ilişkin ortak bir anlayışın izlenmesi, tanımlanması ve geliştirilmesi üzerinde çalışmak için bir forum olarak kullanılacak ve aynı zamanda belirlenen riske yönelik politika yanıtlarını değerlendirmek ve teşvik etmek için kullanılacak. Çerçeveye göre sınır ötesi ödemelerde Amerikan teknik öncelikleri mevcut olacak.

Uluslararası Para Fonu ( IMF ) ile ilgili olarak ABD, organizasyonu “analitik çalışmalarını ve gözetimini, makro kritik olduğu durumlarda ekonomik ve finansal istikrarı teşvik etme görevine uygun olarak dijital varlıkları içerecek şekilde genişletmede” destekleyecektir.

Washington'un görüşüne göre, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ülkeleri sanal varlıklar ve sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP'ler) için FATF standartlarını uygulamada desteklemeye devam etmelidir. Bu arada, Egmont Finansal İstihbarat Birimleri Grubu (FIU'lar), finansal istihbaratı paylaşmak için en iyi uygulamaları geliştirmede ve kripto varlıklarla ilgili uluslararası kara para aklama/terör finansmanı önleme çabalarını desteklemede faydalı olacak. 

Çerçevede ana hatlarıyla belirtilenler, dijital varlıkların geliştirilmesiyle ilgili olarak Amerika'nın temel demokratik değerlerine saygı gösterilmesini sağlamayı amaçlamaktadır; tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler korunur; uygun küresel finansal sistem bağlantısı, platform ve mimari birlikte çalışabilirliği korunur; belgeye göre, küresel finans sisteminin ve uluslararası para sisteminin güvenliği ve sağlamlığı korunmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ