ABD Hazinesine göre, ABD kripto çerçevesinin belirli yönleri küresel kripto piyasasına uygundur

ABD Hazinesi, Uluslararası Kripto Piyasası İçin Düzenleyici Bir Çerçeve Yayınladı

ABD Hazinesine göre, ABD kripto çerçevesinin belirli yönleri küresel kripto piyasasına uygundur. ABD, dijital varlıkların küresel düzenlemesini etkilemek istiyor.

Perşembe günü, ABD Hazinesi, küresel olarak kripto endüstrisi için neden eşit düzenleme olması gerektiğini açıklayan bir basın açıklaması yayınladı. ABD Başkanı tarafından Mart 2022'de bir icra emri sonrasında, ABD Hazinesi “kripto para birimlerine uluslararası katılım çerçevesi” başlıklı bir belge yayınladı.

Yürütme emri, risklerine çok fazla maruz kalmadan dijital varlıklardaki sayısız fırsatı optimize etmeyi amaçladı. Yürütme emri, bu olası riskleri azaltmak için diğer düzenleyicilerle ortaklık yapmanın özünü vurguladı. Bu çerçeveye göre işletmeleri, tüketicileri ve yatırımcıları kripto varlık risklerine karşı korumak çok önemlidir.

Bununla birlikte, kripto ekosisteminin güvenli olması ve sağlam bir temel üzerinde durması da önemlidir. Bu nedenle çerçeve, yasaların izin verdiği ölçüde uygun değerlerle uyumlu ulusal dijital para birimlerinin ve blok zinciriyle ilgili diğer teknolojilerin araştırılmasını ve yayınlanmasını önerdi.

ABD Hazinesi, dijital varlık endüstrisindeki muazzam risklerin bir nedeninin uyum, düzenleme ve denetimdeki dengesizlik olduğunu iddia ediyor. ABD, dijital varlık alanındaki mevcut kara para aklama karşıtı politikaların yetersiz olduğundan endişe ediyor.

Bu nedenle, hileli kripto işlemleri iddialarını araştırmak neredeyse imkansız olacaktır. Ayrıca, yabancı şirketlere yasa dışı fon transferini önlemenin bir yolu da olmayacaktı. Çerçeve, en iyi düzenleyici politikaların sürdürülmesinin, dünya çapındaki hükümetler ve özel makamların ve bu yerlerdeki piyasa katılımcılarının işbirliğini gerektirdiğini ekliyor.

Ayrıca bu gereksinimler, tüm piyasa oyuncularının aynı koşullar altında faaliyet gösterebilmesi için gereklidir. Böylece, banka hesabı olmayan birçok kişi güvenli ve verimli finansal hizmetlere erişebilir. Sonuç olarak, yurtiçi ve uluslararası işlemler daha ucuz hale gelir. ABD, dünya çapında standart ve tek tip bir kripto düzenlemesi oluşturmak için diğer bölgelerdeki birçok ajansla zaten temas halinde.

ABD ile çalışmayı kabul eden bazı kurumlar arasında Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Dünya Bankası, Mali İstikrar Kurulu (FSB), G7 ve G20 bulunmaktadır. Çerçeve ayrıca, önemli politikaların herhangi bir yeni sisteme dahil edilmesini sağlamak için bir standart belirlemenin kritik olduğunu da ekliyor. Bu tür önemli politikalar arasında gizlilik, güvenli ve verimli finansal hizmetlere daha fazla erişilebilirlik ve ülkeler arasında finansal işlemlerin birlikte çalışabilirliği sayılabilir.

Küresel Kripto Alanını Etkilemek

Çerçeve, mevcut yönetimin kripto düzenlemesine öncelik verdiğini birkaç kez tekrarladı. Bu nedenle ABD Hazinesi ayrıntılı bir kripto düzenleyici çerçeve geliştirdi. Bununla birlikte, ABD, kripto piyasası üzerindeki gözetim işlevlerini netleştirmedi.

En iyi iki finansal düzenleyicinin  Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, CFTC ve Güvenlik ve Borsa Komisyonu, SEC  yönettiği kripto piyasasının yönleri arasında net bir ayrım yoktur. SEC, tüm kriptoların  Bitcoin hariç menkul kıymetler olduğu konusunda ısrar ettiği için mahkemede kripto firmalarıyla savaşmaya devam ediyor. Bu nedenle, ajans kripto piyasası oyuncuları ile görüşme yapamaz. Bu nedenle hazinenin çerçevesinde yer alan teklifleri yerine getirememektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ