ABD Hükümeti, Bitcoin kullanıcılarından vergi almayı hedeflemeye devam edecek mi?

Dünyanın en büyük Bitcoin aracılık ve cüzdan platformu olan Coinbase, Cointelegraph'ın daha önce de haberini geçtiği gibi Amerikan İç Gelir Hizmetleri (IRS) ile mücadelesinde kısmi fakat önemli bir zafer kazandı.

Coinbase - IRS savaşının kısa hikayesi

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, 15 Ocak’ta, IRS'nin vergilendirme amacıyla üç yıllık bir süre boyunca ABD'li tüm kullanıcıların hesap bilgilerini ifşa etmesini isteyen bir mahkeme emri göndermiş olduğunu açıkladı. O dönemde Armstrong, IRS'nin mahkeme celbinin aşırı olduğunu ve belgenin tüm Bitcoin kullanıcılarının vergi kaçırmak için kripto paralara yatırım yaptıkları yönündeki görüşünün "hatalı bir ima içerdiğini" belirtti.

Armstrong, kendileri için mahkeme masraflarının çok yüksek olacağını bilse de, kullanıcılarına IRS aleyhinde savaşma sözü verdi. Ve şöyle yazdı:

"Sadece dijital para birimi kullanmak için çok sayıda insan hakkında ayrıntılı işlem bilgisi istemek, insanların kişisel mahremiyetlerini ihlal etmekten başka bir şey değildir. Sadece bize değil, IRS aynı şeyi Citibank'a, Fidelity'ye veya Paypal'a yapmaya çalışsa ve onlardan tüm müşteri kayıtlarını teslim etmelerini istese, haklı olarak olumsuz bir yanıt alacaklardır."Armstrong'un resmi bildirisinin yayımlanmasından altı ay sonra, Temmuz ayında IRS, daha küçük bir yatırımcı grubuna odaklandı ve mahkeme çağrısını daralttı. Cointelegraph, daraltılmış mahkeme celbinde aşağıdaki değişikliklerin yapıldığını bildirdi:

1- Ödeme bilgileri ve güvenlik ayarları hakkındaki talepten vazgeçildi.

2- Avukat mektubu ve üçüncü şahıslarla bağlantılı kurumsal kararnamelerin telebinden vazgeçildi.

3- Coinbase ve kullanıcılar arasındaki yazışmalar, hesap açma / kapama işlemlerini kapsayan bölümlerle ilgili taleplerden vazgeçildi.

Geçen hafta, mahkeme, IRS'den davetlerin kapsamını yüzde 97 azaltması için görüş bildirdi ve Coinbase, IRS’a karşı bir başka kısmi zafer daha kazandı.

Coinbase iletişim direktörü David Farmer şunları söyledi:

"Coinbase'in çabaları sayesinde, bahsi geçen 480.000'den fazla müşterinin kayıtları korundu. Bu durum, çağrılardan etkilenen müşteri sayısının % 97'sinden fazladır. İkinci olarak, mahkemenin kapsam dahilinde tuttuğu yaklaşık 14.000 müşterimiz için üretmemiz gereken veri miktarı da önemli ölçüde azaltıldı. Kişisel veriler ve mahremiyete dair ihlaller engellendi."Hükümet Bitcoin yatırımcılarının peşinde

Başarılı bir yatırımcı ve Sovereign Man'ın kurucusu Simon Black, ABD hükümetinin ve IRS'in gelecek yıllarda vergilerden "kaçınmak" isteyen büyük Bitcoin sahiplerinin peşine düşeceğini ve onları cezalandırmak için çeşitli düzenlemeler yapmaya koyulacağına inandığını söyledi. 

Black şöyle devam etti:

"Önemli bir Bitcoin kişisi bulacaklar ve herkesin önüne atacaklar. Halka açık bir dava ile konuyu işleyecekler. Hükümetler bunu her zaman yapıyor çünkü insanları korkutmak istiyorlar."Black, gelecekte potansiyel hukuki meseleleri önlemek için, ABD merkezli yatırımcıların kazançlarını açıklaması ve vergi ödemeleri gerektiğini açıkladı. Coinbase gibi bazı borsalarda buna yardımcı olan dahili sistemlei şimdiden kurduğunu da belirtti.

İsviçre bankaları da artık ayrıcalıklı değil!

Japonya, Güney Kore ve Hong Kong gibi diğer büyük Bitcoin pazarları IRS'nin yetkisinin dışında, Bitcoin'e yatırım yapanlara bu durum cazip gelse de, bu iyi bir fikir olmayabilir. Yaklaşık 10 yıl önce, IRS İsviçre'nin açıkça IRS'in yargı yetkisinin dışında kalsa da, İsviçre bankası UBS'yi hesap sahiplerinin kimliklerini devretmeye zorlayabildi. Uzman Robert Wood Cointelegraph için şöyle yazdı:

"IRS, UBS'den İsviçre banka hesap sahiplerinin isimlerini almak için bir John Doe Davası’nı örnek gösterdi ve kullandı. Bu durumla birlikte Offshore bankacılık sonsuza kadar değişti, diğer tüm İsviçre bankaları da davanın sonucuna tabi oldular."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ