ABD hükümetinden Kripto Para birimlerine yakın markaj

Son birkaç aydır, ABD hükümeti ve özel kurumlar, Bitcoin ve dijital para birimlerini düzenlemeye çalışmak için son zamanlarda oldukça fazla mesai harcamaya başladı. Bu hafta Adalet Departmanından bir yetkili, Washington DC'deki Financial Services Roundtable'da kripto para birimleri hakkında konuştu.

Adalet Departmanı , 'Kripto Geçiş Stratejilerini' geliştirmeye çalışıyor. Birden fazla rapora göre, Adalet Departmanı kripto para birimleri için kapsamlı bir düzenleme planı hazırlamayı hedefliyor. ABD'li bankacılarla dolu bir toplantıda, Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein kripto para birimlerinin "yeni bir sorun" olduğunu ve ajansın konuyu yakın bir gelecekte de takip etmeye devam edeceğini söyledi. Finansal Hizmetler'den, Vali Tim Pawlenty (R-MN) ile kripto para birimlerini konularını görüştü. Rosenstein:

"Kuşkusuz karşılaştığımız yeni bir zorluk olarak kripto para birimleri karşımıza çıkıyor. İleride yapacağımız düzenlemelerde bu konularda yer alıyor, çünkü bu planların çoğunda geleneksel finansal sistemlerinden oldukça farklı. Bu yüzden listemizin en üst sıralarında Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yer alıyor."

 'Kripto Geçiş Stratejisi ' geliştirmek için hazırlanılıyor

Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein, Finansal Hizmetler'den Vali Tim Pawlenty ile bir 'kripto paraların gelecek planı ' hakkında konuştu.

Adalet Bakanlığı son zamanlarda, eski borsalardan BTC-e soruşturması sırasında geçen yıl Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile çalışmalarını sürdürüyor. 2017 yılının Ekim ayında Rosenstein, interneti mal satmak için kullanan Çinli tüccarların karıştığı bir fentanil davasında kullanılan dijital para birimleri konusunu görüştü.

Rosenstein, "Kripto paralar hiçbir şekilde devlet müdahalesine açık olmadığından, teröristler, uyuşturucu satıcıları, çocuk tacizcileri, dolandırıcılar ve diğer suçlulara delilleri gizleme imkanı veriyor." diye açıklama yaptı.

Kripto para birimlerine ABD, Japonya ve Güney Kore Hükümetlerinden yıpratıcı yorumlar gelmeye devam ediyor. Dijital paraların hızlı bir şekilde dalgalanması yüzünden devletler bunlara sıcak bakmıyor ve güvenilmez olduklarını iddia etseler de milyonlarca kişi yatırımlarına devam ediyor. Bu kötü şeyler geleneksel para birimlerinde de meycana gelebilir, ancak bu para birimleri devlet düzenleme ve gözetimine tabidir. Çünkü çok daha az derecede risk görülmesi durumunda hükümetler buna müdahalede bulanabiliyorlar. 

Örneğin, Dolar sadece küçük bir kağıt parçasıdır, ancak ABD Hazinesi, Federal Rezerv ve diğerleri arasında gözetim altındadır. ABD Hazinesi'nin ve Federal Rezervin arkasında ABD Adalet Bakanlığı ve IRS Ceza İncelemeleri şubesi gibi diğer kolluk kuvvetleri de bulunmaktadır. ABD Dolarını önemli ölçüde değiştirmeye çalışan özel bir kişi veya grup, ABD hükümetinin tam ağırlığını peş peşe ve hızlı bir şekilde üzerinde bulabilir. 

Kripto paraların kısmen takip edilemez oluşu sizce de bir sorun teşkil ediyor mu? Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein'in ve Adalet Bakanlığı'nın bir kripto para stratejisi hazırlama fikri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumları ne düşündüğünüzü bize bildirin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ