21 Ocak’ta 40 bin dolarlık destek hattını kaybeden Bitcoin, 33 bin dolara kadar geriledi.

21 Ocak’ta 40 bin dolarlık destek hattını kaybeden Bitcoin, 33 bin dolara kadar geriledi. Haftayı tam kapatıyorken Bitcoin sürpriz biçimde 5 bin doların üzerinde pump yaparak 41 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin’deki fiyat artışında ABD’de açıklanan istihdam verilerinin etkili olduğu iddia ediliyor.

Korona virüsünün yeni varyantı Omicron nedeniyle vaka sayılarında ciddi derecede artışlar yaşanıyor. Neyse ki dünya nüfusunun büyük kesiminin aşılanmış olması nedeniyle ölüm oranları Korona virüsünün ilk dönemindeki rakamlara kıyasla daha düşük seyrediyor.

Omicron nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü ve küresel örgütler insani ve ekonomik açıdan kaygılıydılar. Ancak artık toplumun Korona normallerine alıştığı ve toplumsal bağışıklığın arttığı gözleniyor.

Omicron nedeniyle ekonomik anlamda istihdam seviyesinde ciddi düşüşler yaşanabileceği tahmin ediliyordu. ABD’de açıklanan son rakamlar, işsizlik oranlarının beklenenden oldukça düşük seviyede kaldığını gösterdi ve işsizlik sadece %0.1 oranında artış gösterdi.

İstihdam verilerinin belenenden iyi gelmesi, Bitcoin ve kripto para piyasalarını da olumlu etkilediği düşünülüyor. 

Son günlerde MicroStrategy gibi firmaların Bitcoin alımında bulunmaları fiyatlarda kısmen de olsa yukarı yönlü bir ivmenin yaşanmasına neden oldu. Bitcoin 40 bin doların üzerine çıkarken Ethereum da tekrardan 3 bin doların üzerini gördü.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ