ABD istihbarat topluluğu, doların küresel üstünlüğünü nasıl ve neden kaybedebileceği ve en iyi nasıl tepki verebileceği konusunda risk senaryolarını modellemek için bir araştırmacı arıyor.

ABD İstihbarat Topluluğu Bitcoin ve Kripto Paraları Dolara Tehdit Olarak Görüyor

ABD istihbarat topluluğu, doların küresel üstünlüğünü nasıl ve neden kaybedebileceği ve en iyi nasıl tepki verebileceği konusunda risk senaryolarını modellemek için bir araştırmacı arıyor.

Pozisyon, 14 Şubat'ta Ulusal İstihbarat Direktörü (ODNI) tarafından ilan edildi.

Başarılı aday, doların statüsüne yönelik tehditleri dünya rezerv para birimi olarak değerlendirmekle görevlendirilecek - en önemlisi kripto para birimleri ve Çin ve Hindistan gibi büyük yeni ekonomilerin yükselişini araştıracak.

Adayların ODNI tarafından finanse edilen bir istihbarat topluluğu (IC) doktora sonrası araştırma bursu programının bir parçasını oluşturan pozisyon için başvurmaları gerekmektedir. Ulusal İstihbarat Direktörü, şu anda Joseph Maguire, ulusal güvenlikle ilgili tüm istihbarat konularında ABD başkanı, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ne rapor veriyor. Ulusal İstihbarat Programını yönetiyor ve ABD istihbarat topluluğunun başına geçiyor.

Doların Hakimiyeti Her Zaman Mümkün mü?

Burs için konu açıklaması, “ABD'nin finansal gücü nedeniyle hiçbir şekilde uluslararası hakimiyeti sürdürmediği” ifadesi ile açılıyor.

Doların küresel rezerv para birimi olarak oynadığı rol, ABD'nin nükleer silahların yayılmasını caydırmak veya itiraz edilebilir iç rejimler olarak gördüklerini zayıflatmak için algılanan düşmanlarına karşı etkili bir şekilde yaptırımları sağlayabileceğini belirtiyor.

Dış borcu ifade etmek ve aslanın küresel işlemlerden payını almak için kullanılan doların arzı ve dağıtımı üzerindeki kontrol, böylece ulusların ABD'nin jeopolitik, stratejik ve ekonomik çıkarlarına uygun olmaları için baskı yapıyor. Yine de, ODNI'nin belirttiği gibi:

“ABD dolarına dünya rezerv para birimi statüsünü koruyan birçok tehdit var. Çin ve Hindistan gibi ülkeler, ABD'nin ekonomik büyümesi ile rekabet edebilecek büyük büyüyen ekonomilere sahiptir. Birçok kripto para meraklısı, küresel bir kripto para biriminin veya ulusal dijital para biriminin ABD dolarını zayıflatabileceğini tahmin ediyor. ”

Bu nedenle araştırmacı, bu senaryoların yanı sıra doların stratejik üstünlüğünü gasp edebilecek diğer öngörülemeyen veya “kara kuğu” olaylarını incelemek ve modellemekle görevlendirilecektir.

ODNI, “tarihsel örneklerin yanı sıra gelecekteki olası senaryolara yeni istatistiksel ve yapay zeka yaklaşımları” - ekonomi, finans ve ortaya çıkan “alternatif bankacılık mekanizmalarında” akıcı biri uygulayabilen birini arıyor.

Bu tür araştırmaların, ABD istihbarat topluluğunun dünya ekonomisindeki statüsünü en iyi şekilde nasıl koruyacağına dair yeni öngörüler sağlaması, ulusal istihbarat topluluğunun istikrarsızlaştırıcı gelişmeleri öngörmesine ve başarılarını zayıflatacak stratejileri uygulamasına yardımcı olması bekleniyor:

“ABD doları statüsünü kaybederse [...] ulusal güvenlik avantajları kaybolur ve ABD savunmasız kalır. Bu proje, ulusal güvenlik topluluğunun bu ekonomik krize hazırlanmasına ve [...] önlemesine izin verebilir. ”

Çok kutuplu bir dünya mı?

Analistler, Avrasya'nın kademeli olarak dolarsızlaştırılması veya Çin'in Avrupa ile derinleşen ekonomik bağlarına işaret ederek, küresel rezervin küresel rezerv varlığı olarak neyin yerini alabileceğini uzun süredir tartıştılar.

Hem kamu hem de özel sektörde, Facebook’un Libra gibi yeni dijital para projeleri küresel paydaşlar tarafından farklı yorumlanmıştır.

Örneğin 2019'da eski Çin Halk Bankası (PBoC) başkanı “Libra’ya değer vermek küresel dolarlaşma eğiliminden ayrılamaz” demişti.

ABD içinde, Libra ve PBoC’un kendi yaklaşan dijital yuanı, tersine, doların hakimiyeti için potansiyel bir tehdit olarak kabul edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ