Ödemeler, geçen yıldan beri bu bilgisayar korsanlarının hedefi olan ABD sağlık kuruluşlarından yapıldı.

ABD Kolluk Kuvvetleri, Kuzey Koreli Bilgisayar Korsanlarına Yapılan Fidye Yazılımı Ödemelerinde 500 Milyon Dolar Geri Aldı

Ödemeler, geçen yıldan beri bu bilgisayar korsanlarının hedefi olan ABD sağlık kuruluşlarından yapıldı. NFBI, bilgisayar korsanlarının kullandığı fidye yazılımını belirledikten sonra ödemeleri başarıyla izledi.

ABD Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısına  Lisa Monaco  göre, ABD kolluk kuvvetleri Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarından yaklaşık 500.000 dolar geri aldı. Tutar, ABD sağlık kuruluşları, özellikle Kansas tıp merkezi ve Colorado merkezli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından yapılan fidye yazılımı ödemeleriydi.

Monaco brifingi New York'ta düzenlenen bir siber güvenlik etkinliğinde bir adres verirken verdi. Monaco, FBI ve ABD Adalet Bakanlığı'nın  DoJ, hızlı bir rapor ve bir kurbandan gelen işbirliğinin ardından devlet destekli hacker grubunun faaliyetlerini engelleyebildiğini söyledi.

FBI'ın hacker grubunun kötü operasyonları için Maui fidye yazılımını kullandığını keşfettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan resmi bir açıklama, Kuzey Kore sponsorluğundaki bilgisayar korsanlarının geçen yıl Mayıs ayında Kansas tıp merkezinin sunucularını şifrelediğini belirtiyor. Ardından, tıp merkezine erişimi yeniden sağlamadan önce ödeme talep ettiler.

Tıp merkezi, bilgisayar korsanlarına 100.000 dolar değerinde BTC ödedikten sonra yetkililere bir rapor sundu. Bildirimin ardından FBI hemen harekete geçti. Kansas tıp merkezinin işbirliğiyle FBI daha sonra bilgisayar korsanlarının saldırganlarını gerçekleştirmek için 'Maui' fidye yazılımını kullandığını keşfedecekti. Ayrıca, Kansas tıp merkezi tarafından ödenen BTC'yi Çin merkezli bir kara para aklama grubuna kadar takip etti.

FBI, Colorado tıp merkezinin üç ay önce işaretli bir kripto hesabına 120.000 dolar ödediğini keşfetti. Hesap, hacker grubu tarafından kullanılanlardan biridir. Mayıs 2022'de kolluk kuvvetleri, diğer ABD sağlık hizmet sağlayıcılarından da ödeme alan iki kripto hesabındaki dijital varlıklara el koydu.

Bu olaydan sonra adalet bakanlığı fidye yazılım ödemelerini geri almak ve sağlık kuruluşlarına iade etmek için gerekli işlemleri yapmaya başladı. Matthew G. Olsen (bir başsavcı yardımcısı), siber suç mağdurlarının olayı kolluk kuvvetlerine bildirmelerinin ve soruşturma sırasında işbirliği yapmalarının her zaman iyi bir iş olduğunu ve ABD'yi korumanın bir yolu olduğunu söyledi. Ayrıca, bu tür fonların kolluk kuvvetleri tarafından mağdurlara iade edilmesinin, onlarla çalışmanın ek yararı olduğunu söyledi.

Tehdidi Etkisiz Hale Getirmek

Birkaç hafta önce, çeşitli ABD devlet kurumları, devlet destekli bilgisayar korsanlarının ABD sağlık firmalarını ve hastanelerini hedef alan faaliyetleri hakkında ortak bir açıklama yaptı. Beyaz Saray ayrıca, Kuzey Kore'nin iki nedenden dolayı siber saldırılar ve kripto fidye yazılımı ödemeleri kullandığı konusunda uyardı.

Ülkenin yetkilileri ekonomik yaptırımlardan kaçınmaya çalışıyor ve silah programlarını finanse etmek için nakit arıyorlar. FBI ayrıca, devlet destekli Lazarus grubunun bu yıl Mart ayında bir Web3 oyna-kazan oyun ağından 620 milyon dolar değerinde dijital para çalmaktan sorumlu olduğunu açıkladı.

Buna ek olarak, eliptik bir blok zinciri analiz firması  tarafından hazırlanan bir rapor, aynı grubu geçen ay ufuk köprüsünden 100 milyon dolar değerinde kripto çalmaktan sorumlu olmakla suçladı. San Francisco merkezli armoni blok zinciri, kripto transfer hizmeti sağlayıcısı olan Horizon Bridge'in sahibi ve işletmecisidir.

Geçen hafta, Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi'ndeki araştırmacılar 'Kutsal Hayalet' fidye yazılımı. Araştırmacılara göre, fidye yazılımı Kuzey Kore'den gelen en son yazılım ve son 12 ayda çeşitli ülkelerdeki küçük firmalara karşı başarıyla kullanıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ