ABD'li bir kongre üyesi, artan fidye yazılımı saldırıları tehdidini engellemek amacıyla yeni bir yasa tasarısı sundu.

ABD'li bir kongre üyesi, artan fidye yazılımı saldırıları tehdidini engellemek amacıyla yeni bir yasa tasarısı sundu. Tasarı, tüm kurbanların saldırıları Hazine'ye bildirmelerini ve fidye olarak 100.000 dolar ödemeleri gerekiyorsa özel onay almalarını gerektiriyor. Yeni yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde kıdemli Cumhuriyetçi olan Kuzey Carolina'dan Patrick McHenry tarafından sunuldu.

 

Fidye Yazılımı ve Finansal İstikrar Yasası, Fidye Yazılımı Saldırılarını Engellemeyi Amaçlıyor

Fidye Yazılımı ve Finansal İstikrar Yasası, bilgisayar korsanlarını caydırmayı ve “finansal kurumların fidye yazılımı saldırılarına yanıt vermesi için sağduyulu korkuluklar oluşturmayı” amaçlıyor. Tasarı, Amerika'nın kritik finansal altyapısını korumaya odaklanmaya çalışıyor. Kapsamını, bankaların temel işlem hizmetleri için gerekli gördüğü finansal piyasa araçları, büyük menkul kıymetler borsaları ve belirli teknoloji hizmet sağlayıcıları ile sınırlayacaktır. Tasarıya göre, fidye yazılımı saldırısının herhangi bir kurbanının, herhangi bir fidye yazılımı ödemesini değerlendirmeden önce derhal Mali Suçları Uygulama Ağı'na (FinCEN) bildirmesi gerekecek.

Herhangi Bir Fidye Yazılımı Kurbanının İzinsiz Olarak 100.000 Dolardan Fazla Ödeme Yapmasına İzin Verilmeyecek

Fidye yazılımı saldırısının herhangi bir kurbanının, yetkililer tarafından bir Fidye Yazılımı Ödeme Yetkisi vermediği veya ulusal çıkarları korumak için bir Başkanlık feragatı almadığı sürece 100.000 dolardan fazla ödeme yapmasına izin verilmeyecektir. Bu eşik, esasen, neredeyse tüm fidye yazılımı ödemelerinin yetkilendirilmesi gerektiği anlamına gelir. İşletmeleri hedefleyen bilgisayar korsanları nadiren 100.000 doların altında bir şey ister. Aslında, bir siber güvenlik devi Palo Alto Networks raporuna göre, 2020'de ortalama fidye yazılımı talebi 847.000 dolardı. Firma, fidye yazılımı raporunda bu rakamın 2021'in ilk yarısında %518 artarak 5.3 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ