Dikkatli bir değerlendirmenin ardından ABD Kongresi, kriptoları ve diğer dijital varlıkları düzenleme niyetini genişletti.

ABD Kongresi, Blok Zinciri Düzenlemeleri İçin 50 Dijital Varlık Faturası Sunuyor

Dikkatli bir değerlendirmenin ardından ABD Kongresi, kriptoları ve diğer dijital varlıkları düzenleme niyetini genişletti. Birkaç büyük ekonomide, dijital varlıkları çevreleyen yasal belirsizlik büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Kripto pazarından 15 milyar doların kaybolduğu son Terra erimesi, yalnızca düzenleme ihtiyacını güçlendirdi.

Spesifik olarak, 118. Kongre, kripto piyasasının endişesi arasında yönetişim, blok zinciri ve CBDC'leri ele alan 50 önlem ve karar sundu. Aylarca süren spekülasyonlardan sonra bu karara varıldı. Bununla birlikte, bu tarihi karar, stablecoin'lere ilişkin taslak mevzuatı ve dijital varlık düzenleme stratejisini hariç tutuyor.

Faturalara Neler Dahildir?

Blockchain teknolojisi, son yıllarda inkar edilemez bir şekilde yeni düzenleyici endişeleri artırdı. Fidye yazılımı ve son zamanlarda Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline kripto para biriminin dahil olması bunlardan ikisi. Raporlara göre, Ukrayna silahlı savaş sırasında milyonlarca kripto para bağışı alırken, Rusya kripto para birimleri kullanarak ekonomik yaptırımları atlatmaya çalıştı. NFT ticareti ve DeFi çözümlerindeki son büyüme, hükümet yetkililerine düzenleyici eylemler için ek seçenekler de verdi.

Forbes'a göre, ilk fatura kategorisi, birçok faturanın geçtiğini gören kripto vergilendirmesidir. Her iki partiden (Cumhuriyetçiler ve Demokratlar) senatörler, 2022 Sanal Para Birimi Vergi Adaleti Yasasını tanıttı.

200 dolardan daha az kazançla sonuçlanan sanal para birimini içeren kişisel işlemler Kanun kapsamında muaf tutulacaktır. Kongre Üyesi Tom Emme, 2021 Çatallı Varlıklar Yasası ile Vergi Mükellefleri için Güvenli Liman'ı tanıttı. Çatallı dönüştürülebilir sanal para biriminde alınan herhangi bir miktar, bu Yasa kapsamında brüt gelirden muaf tutulacaktır.

İkinci grup, çok sayıda fatura içeren Merkez Bankası Dijital Para Birimleridir (CBDC). Bitcoin'in benimsenmesinin El-Salvador (El Salvador Yasasında Kripto Para Sorumluluğu) üzerindeki etkisini incelemek için bir yasa tasarısı sunuldu. Yasa, El Salvador'un Bitcoin'i yasal olarak benimsemesini ve bunun Amerika Birleşik Devletleri ve küresel ekonomik sistem için sonuçlarını inceleyecek. Bir diğer yasa olan E-Cash Yasası, dijital bir para birimi yaratmayı amaçlıyor.

Son olarak, üçüncü kategori, dijital para birimleri ve dijital varlık araçlarıyla ilgili düzenleyici açıklamalarla ilgilidir. Örneğin Blockchain Düzenleyici Kesinlik Yasası, “kontrolsüz” blockchain çözümlerini ve hizmet geliştiricilerini korur. SEC'in dijital varlıklar ve dijital varlık menkul kıymetleri hakkındaki endişelerini gidermek için token Taksonomi Yasası getirildi.

Kripto Ekonomisinin Düzenlemelerine Artan İhtiyaç

Sözde stablecoin UST'nin çöküşü gibi son olaylar, kripto piyasalarının düzenlemelerine duyulan ihtiyacı artırdı. Son zamanlarda, bir DeFi hizmet sağlayıcısı olan Stablegains'in, hem USD Coin hem de TerraUSD'ye toplu olarak yatırım yapma sözü vererek müşterilerini aldattığı iddia edilen bir vakayı rapor etmiştik. Bunun yerine, tüm parayı UST'ye yatırdı. UST pazarının çöküşünden sonra, uygulamalardaki ve açılış sayfalarındaki ifadelerini yalnızca UST'ye yatırım yapmayı amaçladığını gösterecek şekilde değiştirdi.

Dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümetler, dijital varlıkları düzenlemelerine dahil etmek için proaktif olarak yasalarında değişiklikler yapıyor. Rusya son zamanlarda kriptoları yasal bir ihale olarak benimseme konusundaki ilgisini gösterdi. Perşembe günü, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, hükümetin ve merkez bankasının “er ya da geç” kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak tanıyacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ