ABD'de kriptoyla ilgili lobicilik harcamaları, 2021'de bir önceki yıla göre 2,3 milyon dolardan iki katından fazla artarak 4,9 milyon dolara ulaştı.

ABD'de kriptoyla ilgili lobicilik harcamaları, 2021'de bir önceki yıla göre 2,3 milyon dolardan iki katından fazla artarak 4,9 milyon dolara ulaştı.

Kripto analitiği başlangıcı Cryptohead.io tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto ile ilgili lobicilik harcamaları 2021'de bir önceki yıldaki 2,3 milyon dolardan iki katına çıkarak 4,9 milyon dolara ulaştı. Çalışma, araştırma ve hükümet şeffaflık grubu Open Secrets'tan elde edilen lobicilik izleme verilerine dayanmaktadır. Cryptohead'in bulgularına göre, toplam lobicilik harcamaları son beş yılda 9,5 milyon doları aştı.

Ripple Labs, Son Beş Yılda ABD'de Kripto Lobiciliğine En Çok Para Harcadı

2017'de kripto lobiciliğine yapılan toplam harcama 200.000 ABD Doları kadar düşüktü. Cryptohead, ABD kripto endüstrisinin lobicilik harcamalarının kabaca 5 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Ancak bazı analistler, endüstrinin siyasi girişimler gibi şeylere çok daha fazla harcama yaptığını öne sürüyor. Americans for Financial Reform tarafından hazırlanan bir rapora göre, Wall Street yöneticileri, çalışanları ve ticaret birlikleri, 2020 seçim döngüsü boyunca siyasi girişimlere yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yaptı. Ripple Labs, lobi harcamalarında yaklaşık 2 milyon dolar ile son beş yılda Amerika Birleşik Devletleri'nde en büyük harcama yapan kripto şirketi oldu.

Kripto Endüstrisi Daha Fazla Düzenleme Çekmeye Devam Ediyor

ABD kripto endüstrisinin lobicilik çabalarına artan harcaması, kripto piyasasının finansal düzenleyicilerden daha fazla ilgi görmesine yanıt olarak geliyor. Eylül 2021'de daha önce bildirildiği üzere SEC, düzenleyicinin güvenlik olarak değerlendirdiği kripto getiri programı Lend nedeniyle Coinbase'i dava etmekle tehdit etti. Firma sonunda Lend ürününü iptal etmek zorunda kaldı. Daha önce, ABD Finans Sektörü Düzenleme Kurumu, Robinhood'a Eylül 2016'dan itibaren kullanıcılarına "yaygın ve önemli zararlar" ve "sistemik denetim başarısızlıkları" nedeniyle yaklaşık 70 milyon dolar para cezası ödemesini emretti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ