ABD'de Crescent Electric (CESCO) isimli elektrik tedarik şirketi yaptığı çalışması sonrasında, Louisiana eyaletinin ABD'de Bitcoin'i en ucuz üretilebilecek yer olduğunu ortaya koyuyor. Dijital para birimi üretilirken çok fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu için ve elektrik watt başına düşen ücret en az Louisiana da ortaya çıkmış.

CESCO'nun ABD çapındaki kripto para madenciliği maliyeti üzerine yaptığı son araştırmasına dayanarak, şu anda Louisiana'daki Bitcoin madenlerinden en ucuz olanının elektrik maliyeti watt başına 0,987$ şeklinde. 

Hatta birde harita koymuşlar en ucuz elektrik enerji nerede ABD üzerinde tamamını göstermişler.

ABD'de başka nerede benimkinden ucuza mal olabilir?

CESCO, Bitcoin madenciliğinin maliyetini, en popüler üç madencilik cihazı olan AntMiner S9, AntMiner S7 ve Avalon 6'nın watt tüketiminin yanı sıra her bir teçhizat için değerlendirmiş. Bu rakamlar her eyaletteki ortalama elektrik oranıyla çarpılmış.

Louisiana'nın yanı sıra, Bitcoin için en düşük maliyetle en iyi beş eyalet olan Idaho ($ 3.289), Washington ($ 3.309), Tennessee ($ 3.443) ve Arkansas ($ 3.505).

Çalışma aynı zamanda dijital para birimi madenciliği için en pahalı eyalatlerde de belirtti. En pahalı eyaletlerin listesi, kripto paralar başına 9.483 $ 'lık ortalama bir madencilik maliyeti alan Hawaii de listede yer alıyor.

En yüksek Bitcoin madencilik oranlarına sahip ilk beş eyalet ise  Alaska (7,059 $), Connecticut (6,951 $), Massachusetts (6,674 $) ve New Hampshire (6,425 $) ve Hawaii (9.483 $).

Kripto paralar konusundaki artan ilgiye, kripto para üretebilmek için gerekli olan enerjinin çok fazla olması da gündemde olan başka bir konu. Neredeyse bir üçüncü dünya ülkesinden fazla enerji tüketen kripto para üretimi işlemi gerçekten ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar haline gelebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ