2019'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kuruluşların neredeyse yarısı fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı.

ABD Kuruluşlarının Yüzde 50

2019'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kuruluşların neredeyse yarısı fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Bilgisayar korsanları, bu kuruluşlardan zorla para almak için kimlik avı saldırılarını ve fidye yazılımlarını başarıyla kullanabildi.

Bir habere göre, ABD Departmanlarının yaklaşık % 50'si, hackerların fidye içinde bitcoin veya diğer kripto para birimleri talep ettiği fidye yazılımı saldırılarıyla karşılaştı. Kripto endüstrisindeki yenilikle birlikte siber suçlar da arttı. Dünyanın dört bir yanındaki fidye yazılımı saldırıları son birkaç yılda büyük bir artış yaşadı.

Kuruluşların % 55'i kimlik Avı Saldırılarına Kurban Gitti

Siber güvenlik araştırma şirketi Proofpoint, kimlik avı, fidye yazılımı ve şifreleme saldırılarını detaylandıran “Phish State” adlı bir rapor yayınladı. Rapor, bilgisayar korsanlarının siber suçları gerçekleştirmek için sosyal mühendislik kullanma biçimlerini analiz etti. Rapora göre, kuruluşların % 55'inden fazlası geçen yıl başarılı bir kimlik avı saldırısına kurban gitti.

Fidye Yazılımı Saldırganları Ödeyen Mağdurların Sadece % 69'u Verilerine Erişebildi

Proofpoint ayrıca fidye yazılımı saldırılarına kurban giden ve fidye ödeyen tüm kuruluşların verilerine erişemediğini bildirdi. Fidye yazılımı saldırganları ödeyen mağdurların sadece % 69'una esir verilerinin kilidini açmak için anahtarlar verildi ve fidye korsanına ödeyen mağdurların % 7'sine fidye talepleri daha fazla karşılandı. Proofpoint ayrıca mağdurların % 22'sinin fidye ödediğini ve yine de verilere erişmek için hiçbir zaman anahtar alamadığını keşfetti. Bilgisayar korsanları daha sık devlet kuruluşlarını, yerel hükümet ofislerini ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını hedef aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ