ABD mahkemesi 4,5 milyar dolarlık çalıntı Bitcoin aklama suçlamasıyla tutuklanan çiftin 8 milyon dolarlık kefaletle hapisten serbest bırakılmasına izin verdi.

ABD mahkemesi 4,5 milyar dolarlık çalıntı Bitcoin aklama suçlamasıyla tutuklanan çiftin 8 milyon dolarlık kefaletle hapisten serbest bırakılmasına izin verdi.

Lichtenstein ve Morgan, 2016 yılında bir bilgisayar korsanlığı saldırısı sırasında Bitfinex kripto borsasından çalınan mevcut döviz kuru üzerinden 4,5 milyar dolar tutarındaki yaklaşık 120.000 Bitcoin ‘i aklamak için komplo kurdukları iddiasıyla Salı günü tutuklandı. Medyaya göre, Çarşamba günü yapılan bir duruşmada, federal mahkeme çiftin Lichtenstein için 5 milyon dolar ve Morgan için 3 milyon dolar olmak üzere 8 milyon dolar kefaletle hapisten çıkabileceğine karar verdi.

New York'lu Çift, 4,5 Milyar Dolarlık Çalıntı Bitcoin'i Akladığı İddiasıyla Tutuklandı

Ceza davası, Lichtenstein ve Morgan'ın Bitfinex platformuna yapılan bilgisayar korsanlığı saldırısından sonra çalınan parayı aklamak için İnternet hesapları oluşturmak için sahte kimlikler kullanmak, işlemleri otomatikleştirmek için bilgisayar programları çalıştırmak ve çalınan fonları çeşitli sanal para borsalarına yatırmak dahil olmak üzere çok sayıda karmaşık yöntem kullandığını iddia ediyor.  Lichtenstein ve Morgan, sırasıyla en fazla 20 yıl ve beş yıl hapis cezasına çarptırılan ABD'yi dolandırmak için kara para aklama ve komplo kurmakla suçlandı.

Son Beş Yılda Çalınan 25.000 Bitcoin, Lichtenstein'ın Cüzdanından Transfer Edildi

Daha önce bildirildiği gibi, son beş yılda çalınan Bitcoin'lerin yaklaşık 25.000'i, çalınan fonların bir kısmının Lichtenstein ve Morgan tarafından kontrol edilen finansal hesaplara yatırılmasıyla sonuçlanan uzun ve karmaşık bir aklama süreciyle Lichtenstein'ın cüzdanından aktarıldı. 94.000'den fazla Bitcoin oluşturan çalınan fonların geri kalanı, hack'ten yasadışı gelirleri almak ve depolamak için kullanılan cüzdanda kaldı. Bitfinex, "DOJ'nin 2016 hack'i sırasında çalınan Bitcoin'in önemli bir bölümünü geri almasından memnunuz" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ