Washington'da yaşayan bir Bosnalı göçmen, bitcoin karşılığında silah ve silah parçaları sattığı için yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Makamları, Suç Faaliyetlerinde Bitcoin Kullanımı Konusunda Endişeli

Washington'da yaşayan bir Bosnalı göçmen, bitcoin karşılığında silah ve silah parçaları sattığı için yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD yetkilileri bir kez daha ülkedeki yasadışı faaliyetlerde bitcoin kullanımı konusunda endişe duydular. 36 yaşındaki Hany Veletanlic, İsveç'teki teröristlere tehlikeli silah satmaktan suçlu bulundu ve Silah İhracat Kontrol Yasasını ihlal ettiği için yedi yıl hapse mahkum edildi.

Yetkililer, Terör Finansmanında Bitcoin Kullanımı Konusunda Endişeli

Bitcoin, kullanıcılara, yasadışı faaliyetlerini finanse etmek için tüm dünyada aşırılık yanlıları tarafından kullanılan sahte anonimlik sağlar. Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri, izlenmesi zor olabileceğinden terör finansmanında kripto para birimlerinin kullanılması konusunda endişe duymaktalar. Daha önce, bir blockchain analiz şirketi Chainalysis, suçla lekelenmiş 2.8 milyar doların üzerinde bitcoin'in kripto borsaları aracılığıyla aklandığını bildirdi.

ABD'li Yetkililer, İç Terörizmde Bitcoin Kullanımı Konusunda Uyardı

Daha önce, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin iç terörizmi finanse etmek için kullanıldığını uyardı. Bir zamanlar bitcoin'e yasak çağrısında bulunan ABD'li Kongre Üyesi Brad Sherman, kriptoların güvenliği ve gizliliğinin yerli teröristlerin ABD'deki operasyonlarını finanse etmesine izin verdiğini söyledi. Komite üyeleri, neo-Nazi üyelerinin faaliyetlerini yürütmek için bitcoin bağışlarını kullandığı çeşitli olaylara dikkat çekti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ