Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF) listelenmesine izin verecek bir Menkul Kıymetler Yasası'ndaki kural değişikliği kararını erteledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck ve Bitwise

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF) listelenmesine izin verecek bir Menkul Kıymetler Yasası'ndaki kural değişikliği kararını erteledi. SEC kararını 29 Mart'ta halka açık bir bildiriyle yayınladı.

Bitwise, başvurusuna 45 gün içinde karara varması şartıyla 15 Şubat'ta NYSE Arca'ya başvurdu. Komisyonun bu süreyi uzatma ihtiyacı hissetmesi durumunda, inceleme süresinin 90 güne kadar uzatılmasına izin verilir.

Kararının ardından SEC'in 16 Mayıs'a kadar kural değişikliğini onaylayıp onaylamama konusunda bir karara varması gerekiyor.

ETF'ler, fonun paylarında orantılı olarak temsil edilen bir varlık sepetini izleyen ve bazıları tarafından kripto para birimlerinin toplu olarak kabul edilmesi için ileriye dönük potansiyel bir adım olarak görülen menkul kıymetlerdir.

NYSE Arca ve Bitwise başlangıçta Ocak ayında Bitcoin ETF'leri piyasaya sürmeyi planladığını açıkladılar. NYSE Arca’nın 2018’de birkaç Bitcoin’le ilgili ETF’yi başlatma iznini verdiği bildirildi. Borsa, NYSE Arca’da hem boğa hem de vadeli işlem sözleşmelerine bağlı beş ayrı ETF’yi başlatmak niyetinde.

SEC ayrıca VanEck / CBOE Bitcoin ETF hakkındaki kararını da uzattı. Aynı şartlar altında SEC, ilk 45 günlük inceleme süresini 90 güne uzattı. ETF'yi değerlendirmek için yeni tarih 21 Mayıs'a ertlendi.

CBOE başlangıçta başvurusunu geçen yıl sunarken, Ocak ayında ABD hükümetinin kapatılması SEC’in operasyonel kapasitelerini düşürdüğünde kural değişikliği talebini geri çekti. CBOE ve VanEck, hükümetin kapatılmasının çözülmesinden sonra 31 Ocak’ta SEC’e yeniden başvurdu.

SEC, çeşitli durumlarda kararını geri çektiğinden, başvuru sürecinde birkaç gecikme yaşanmıştır. Firmalar ilk olarak 6 Haziran 2018'de Bitcoin merkezli bir ETF'yi listelemek için SEC'e başvurdular. Daha sonra Ağustos ayında komisyon, ETF'yi 30 Eylül'e kadar listeleme kararını erteledi. Komisyon daha sonra kararla ilgili daha fazla yorum istedi. Kurum kural değişikliği konusunda “herhangi bir konuda herhangi bir sonuca varmadı”.

Bazı endüstri uzmanları bir Bitcoin ETF olasılığı konusunda şüphelerini dile getirdiler. Ocak ayında, kripto girişimcisi ve CNBC'ye katkıda bulunan Brian Kelly, 2019’da Bitcoin ETF onayı için “çekim olmadığını” söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ