ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Securities and Exchange Commission) kısa adıyla SEC, ABD finansal piyasaları denetleyen ve düzenleyen en üst kuruluş olarak bilinmektedir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Securities and Exchange Commission) kısa adıyla SEC, ABD finansal piyasaları denetleyen ve düzenleyen en üst kuruluş olarak bilinmektedir. SEC’in Türkiye’deki karşılığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olarak adlandırabiliriz.

ABD’de halka açılmak isteyen firmaların SEC’ten gerekli izinleri ve lisansları alması gerekiyor. Örneğin ülkemizden Türkcell ve Hepsiburada.com ABD merkezli menkul değerler borsalarında listeleniyor. Bu şirketler ABD’de halka arza bulunmadan önce SEC’ten gerekli lisansları aldılar.

Nasdaq ve New York Borsası gibi büyük borsalarda Bitcoin ve türev ürünlerin listelenmesi için de SEC’ten gerekli izinlerin alınması gerekiyordu. Geçtiğimiz ay SEC ilk kez Bitcoin ETF’ler (Bitcoin Borsa Yatırım Fonu) için izin verdi. SEC’in onay verdiği Bitcoin türev ürünleri, future tabanlı idi.

Ancak geçtiğimiz gün SEC, ABD merkezli yatırım şirketi VanEck’in spot tabanlı Bitcoin ETF başvurusuna ret verdi. Aradan geçen birkaç gün sonra SEC, VanEck’in future tabanlı Bitcoin ETF başvurusunu onayladı.

SEC’in aynı şirketin ilk başvurusunu reddederken ikinci başvurusunu onaylaması bizlere SEC’in Bitcoin tutumunu da açık biçimde göstermiş oldu. SEC hala Bitcoin’i manipülatif bir varlık olarak görüyor. Bu nedenle yatırımcıları future sözleşmeleri ile kendilerini garantiye almaları gerektiğini düşünüyor.

Piyasalar derinleştikçe ve istikrar kazandıkça spot tabanlı Bitcoin ETF onayının da ihtimali artış gösterecektir.

Salı günü VanEck için büyük gün! Future ETF’leri görücüye çıkıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ