Federal Rezerv Valisi ABD'yi, ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolünü sürdürmek için CBDC'yi geliştirmede ön saflarda yer almaya çağırdı.

ABD Merkez Bankası Başkanı, Hükümeti CBDC Yarışında Önde Olmaya Çağırıyor

Federal Rezerv Başkanı Amerika Birleşik Devletleri'ni, ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolünü sürdürmek için CBDC'yi geliştirmede ön saflarda yer almaya çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı, ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolünü güçlendirmek için Amerika Birleşik Devletleri'nin merkez bankası destekli bir dijital para birimi veya CBDC geliştirmede ön saflarda olması gerektiğini savundu. Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Lael Brainard, CBDC projelerinin liderliğinin küresel finansal sistem üzerinde "önemli bir etkiye" sahip olabileceğini öne sürerek Amerika Birleşik Devletleri'ni gelişen CBDC ekosisteminde lider bir rol oynamasını sağlamaya çağırdı.

 "CBDC Yarışında Amerika Birleşik Devletleri'nin Önde Olması Gerekiyor "

Amerika Birleşik Devletleri Fed Başkanı açıklamada, “Sınır ötesi ödemelerde CBDC'lerin öne çıkma potansiyeli ve doların rezerv para birimi rolü göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri'nin çapraz gelişmede masada olması hayati önem taşıyor.." dedi. Duyuru ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Fed'in CBDC gelişiminin dört temel alanına "odak noktasını keskinleştirdiğini" belirtti . Amerika Birleşik Devletleri FED "dijital özel paranın artan rolü, dijital ödemelere geçiş, sınır ötesi ödemelerde yabancı CBDC'lerin kullanımına yönelik planlar ve mali dışlanma ile ilgili endişeler," dedi.

"Covid-19 Salgını Dijital Ödemelere Geçişi Hızlandırdı"

Federal Rezerv Başkanı, bir CBDC başlatmanın potansiyel faydalarından bazılarını sundu, covid-19 salgınının Amerika Birleşik Devletleri  haneleri arasında "dijital ödemelere geçişi hızlandırdığını" ve ön ödemeli banka kartlarının şu şekilde dağıtılmasının "haftalar" sürdüğünü belirtti. İç Gelir İdaresi'ne güncel banka bilgilerine sahip olmayan hanelere yardım. Hanelerin ve işletmelerin ihtiyaç ve tercihlerinin zaman içinde dijital ödemelere ne ölçüde daha fazla geçiş yapabileceğini araştırmalı ve tahmin etmeye çalışmalıyız ”diye ekledi.

Hatırlanacağı  üzere Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü, dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak için bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini söylemişti. Bu hamle ile ülke dijital para birimi çıkarmak için bir adım daha atmış olacak.

Reuters haberine göre, Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü bir dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak üzere bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini ve merkez bankası destekli bir dijital para birimi oluşturmaya bir adım daha yaklaşacağını söyledi. Kore Bankası, bir test ortamında bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmanın pratikliklerini araştırmak için açık bir teklif verme süreciyle bir ortak arıyor .Bu, Asya'nın dördüncü en büyük ekonomisinde bu türden ilk keşif adımı. Bu adımla birlikte önemli bir gelişme daha yaşanacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ