Coinbase ve Kraken gibi ABD'de kurulan ve merkezi orada bulunan çok sayıda kripto merkezli şirket olmasına rağmen Amerikan düzenlemeleri, son birkaç yıldır Bitcoin çevresindeki tomurcuklanma endüstrisi için çok nazik değil.

ABD Neden Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemesi Yapmak Zorunda?

Coinbase ve Kraken gibi ABD'de kurulan ve merkezi orada bulunan çok sayıda kripto merkezli şirket olmasına rağmen Amerikan düzenlemeleri, son birkaç yıldır Bitcoin çevresindeki tomurcuklanma endüstrisi için çok nazik değil.

Blockchain firmaları, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından milyonlarca dolarlık para cezasına çarptırılıyor ve dijital varlık hizmeti sağlayıcıları, kara para aklama ve diğer yasadışı eylemlerden korkuyor.

Bu hamlelerin çoğu genellikle suçu azaltmak ve yatırımcıları korumak için yapılırken, kripto şirketlerinin stratejilerini ABD'ye sığmaya çalışmak için değiştirmeleri eğilimi vardı: Goldman Sachs destekli kripto para şirketi Circle, Bermuda'da düzenleme nedeniyle şube açtı ve Binance ve Huobi gibi önde gelen borsalar, Amerikalı yatırımcılar için kurallarını dramatik bir şekilde yeniden değiştirmek zorunda kaldı ve hacimleri dramatik bir şekilde azalttı.

En kripto aktif ABD politikacılarından biri olan Kongre Üyesi Warren Davidson'a göre, kripto para birimleri etrafındaki yasama organı değişmeli, yoksa ABD Çin ve Rusya'ya “kripto hakimiyeti” vermeye başlayabilir.

Kongre Kripto Oyununu Hızlandırmalı

Yakın zamanda atılan bir tweet'te Ohio Kongresine, “Ayaklarını sürükleyerek Kongre'nin Çin ve Rusya'ya kripto hakimiyeti arayışlarında öncü bir adım verdiğini” söyledi.

Davidson, bu güçlü iddiayı Ulusal Derleme'den bir makaleye atıfta bulunarak, yazarın Amerikan blockchain endüstrisinin düzenleyiciler tarafından oraya yerleştirilen “endüstrinin ayaklarındaki çapalar” nedeniyle acı çektiğini belirtti. Yazar ayrıca şu vurguyu yaptı:

“Diğer teknolojilerde olduğu gibi, Amerikalı yenilikçiler de bürokrasiye karışmaktan endişe etmemek için en iyi ürün ve hizmetleri pazara sunmaya odaklanmalıdır.”

Davidson, Amerikalı politikacıların kripto ve blok zincirine karşı daha dostane olması gerektiğini düşünen tek kişi değil.

Kuzey Carolina Cumhuriyetçi Temsilcisi Patrick McHenry CNBC'ye “korkusunun” Libra’ya yönelik son düzenleyici haçlı seferinin Washington'daki politikacılar tarafından Amerikan yenilikçiliği için fiilen “deneme” olduğunu söyledi.

Facebook'un büyük bir şirketi olduğu için ABD düzenleyicilerinin “onlara sıçradığını” ve “ABD'deki yeniliğe tüyler ürpertici bir sinyal” gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca, başkan adayı Andrew Yang, Ocak ayının sonunda Amerika'nın kripto ve blockchain ile ilgili girişimler için daha iyi kurallara sahip olması gerektiğini söyledi.

Bu benim önceliğim olurdu: açık ve şeffaf kurallar, böylece herkes gelecekte nereye gidebileceklerini bilir ve böylece [kriptoda] rekabet gücünü koruyabiliriz. ”

 Ne yazık ki, Başkan Donald Trump, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin bir suç mekanizması olabileceğini ve doğal bir değere sahip olmadığını söyleyerek, Amerika'yı önde gelen kripto sermayesi yapmayacak gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ