ABD Federal Rezervi ve Başkan Donald Trump, karşısındaki rakiplerden korkuyor.

ABD Potansiyel Dolar Rakiplerini Yok Etti – Sırada Bitcoin mi Var?

ABD Federal Rezervi ve Başkan Donald Trump, karşısındaki rakiplerden korkuyor.

Kripto para birimi olarak adlandırılan ve hükümetten bağımsız olarak var olan yeni bir dijital para biçimi olan Bitcoin, Facebook'un Libra’yı yaratması ve Çin'in yuanını dijitalleştirmesiyle dolar karşısında bir teknolojik rakip dalgası müjdeledi.

Bu hafta ABD finansal düzenleyicisi, mesajlaşma uygulaması Telegram'ın merkezi olmayan kripto projesini kapattı; ABD'nin doların anahtarlık üstünlüğüne bir tehdit haline gelirse, ABD'yi tekrar bitcoin'i yok etmeye çalışabilir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun süren bir savaşın ardından Telegram, blockchain tabanlı Telegram Açık Ağından (TON) ve yerel kripto para biriminden gramdan uzaklaştı.

Telegram'ın kurucusu ve genel müdürü Pavel Durov, bu hafta "Maalesef ABD mahkemesi TON'un gerçekleşmesini durdurdu” dedi.

2018 yılında, Dubai merkezli ve aylık 400 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Telegram, TON ağının ve gram tokenının gelişimini finanse etmek için yaklaşık 200 özel yatırımcıdan şaşırtıcı bir şekilde 1.7 milyar dolar topladı.

SEC, sadece iki ay sonra Telegram'ın çok istekli kamu bağışını engelledi. Geçen yılın Ekim ayında SEC, Telegram'a gram token satışını durdurmasını ve Menkul Kıymetler Yasası'nı ihlal ettiğini vurguladı.

Bu hafta SEC, TON tabutuna son çiviyi de çaktı.

Durov, "ABD mahkemesi gram tokenının yalnızca ABD'de değil küresel olarak dağıtılamayacağını açıkladı."

"Neden? Çünkü, ABD vatandaşı TON platformuna başladıktan sonra erişmenin bir yolunu bulabilir. Bu nedenle, bunu önlemek için gramların dünyanın herhangi bir yerine dağıtılmasına izin verilmemelidir. Alan TON ile gayet iyi görünüyordu. "

Durov, SEC kararının "diğer ülkelerin kendi vatandaşları için neyin iyi neyin kötü neyin olduğuna karar verme egemenliğinin olmadığını" savundu.

Biz, ABD dışındaki insanlar başkanlarımıza oy verebilir ve parlamentolarımızı seçebiliriz, ancak finans ve teknoloji söz konusu olduğunda hala ABD'ye bağımlıyız. ABD dolar ve küresel finansal sistem üzerindeki kontrolünü kullanabilir Durov, ABD'nin Amerikan iPhone üreticisi Apple ve Android geliştirici Google'ı uygulamaları yasaklamaya zorlayabileceğini de belirtti.

"Ne yazık ki, biz - dünya nüfusunun% 96'sı başka bir yerde yaşıyor - ABD'de yaşayan % 4 tarafından seçilen karar vericilere bağlıyız."

Söz konusu karar verici ABD başkanı Donald Trump, doların rakiplerinin hoş karşılanmadığını açıkça belirtti.

Trump, geçtiğimiz yıl Facebook'un Libra, bitcoin ve kripto para birimlerine karşı bir patlamada ABD'de sadece bir gerçek para birimimiz var ve hem güvenilir hem de güvenilir, her zamankinden daha güçlü. "Dünyanın herhangi bir yerinde en baskın para birimi ve her zaman böyle kalacak. Buna ABD doları deniyor!" demişti.

Trump'ın sözleri, şu anda aylık kullanıcıları arasında dünya nüfusunun üçte birini sayan Facebook haberleri ile bitcoin'in blok zinciri teknolojisine dayanan bir "küresel para birimi" geliştiriyordu.

Bununla birlikte, Facebook'un kripto projesi, düzenleyiciler tarafından ciddi şekilde soyuldu. Ekim ayında büyük para birimlerini destekleyen dijital bir cüzdanın piyasaya sürülmesi bekleniyor. "Küresel para birimi" Lİbra büyük olasılıkla asla gerçekleşmeyecektir.

Hükümetler ve düzenleyiciler tarafından dijital para birimlerine yapılan bu ağır yaklaşım, bitcoin ve kripto para birimi topluluğunda bazılarını endişelendirdi.

Neyse ki, çok merkezi olmayan kripto para birimleri ve bitcoin ve ethereum gibi blok zincirleri çok dayanıklıdır.

 Bununla birlikte, Çin, Rusya ve İran dahil olmak üzere diğer ülkeler, bankaları ve kripto hizmetleri sunan şirketleri parçalayarak bitcoin kullanımını kısıtlayabilmişlerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ