SEC, bu kişilerin standart bir piramit ve Ponzi şeması yürüttüğünü iddia ediyor.

ABD SEC, 300 Milyon Dolarlık Bir Ponzi Şeması Üzerinde Kuruculara ve Destekçilere Karşı Dava Açtı

SEC, bu kişilerin standart bir piramit ve Ponzi şeması yürüttüğünü iddia ediyor. Forsage'ın diğer bölgelerdeki yetkililerle de sorunları var.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu  SEC, Forsage platformunu oluşturma ve tanıtmadaki rolleri nedeniyle mahkemede 11 kişiyi suçladı. SEC, Forsage'ı sahte bir kripto Ponzi şeması olarak kabul etti. ABD mali düzenleyicisi, davayı 1 Ağustos 2022'de Illinois ABD Bölge Mahkemesinde açtı.

SEC, Forsage'ın kurucularının ve destekçilerinin dünya çapındaki "yatırımcılarından" 300 milyon doların üzerinde satın aldığını iddia etti. Mahkeme dosyasına göre SEC, Forsage'ın modelinin yatırımcıları işe almak ve belirli finansal ödüller için başkalarını platforma dahil etmelerini istemek olduğunu iddia ediyor.

Bu model, herhangi bir Ponzi şemasının tipik yapısıdır ve Forsage'ın operasyonları ABD'nin ötesine, Rusya gibi diğer ülkelere doğru genişlemiştir. SEC, bir Ponzi planını, bir yatırım platformunun mevcut yatırımcılara yeni yatırımcılardan gelen fonlarla ödeme yaptığı yatırım dolandırıcılığı olarak tanımlar. Bu Ponzi programları, fonlarını neredeyse sıfır riskle yüksek yatırım getirisi fırsatlarına yatırmalarına yardımcı olma vaadiyle genellikle yeni yatırımcıları cezbeder.

SEC'in mahkeme dosyası şöyle:

Forsage platformunun herhangi bir gerçek perakende müşteriye satacak gerçek bir sarf malzemesi veya bir tane satma niyeti yoktur. Ayrıca, doğrulanabilir bir gelir kaynağı yoktur. Aksine, gelir kaynağı yatırımcılardan gelen fonlardır. Ayrıca, bu fonları yeni işe alınan diğer yatırımcılara ödeme yapmak için kullanıyor.

ABD Mali gözlemcisi ayrıca, Forsage'ın ilk önce yeni yatırımcılarından bir kripto varlık cüzdanı istediğini belirtiyor. Ardından, platformun akıllı sözleşmelerinden "slot" satın alın. Bu slotlar sayesinde yatırımcılar, sisteme yeni yatırımcıları dahil ettiklerinde artık platformdan finansal ödüller alma hakkına sahipler.

Bu işe alımlara alt sıralar denir. Ayrıca platformun "yayılma" dediği şeyden de kazanırlar. Yayılmalar, Forsage yatırımcı topluluğu içinde paylaşılan karlardır. Düzenleyicinin Kripto Varlıkları ve Siber birimine başkanlık eden SEC'den Carolyn Welshhans, Forsage'ın destekleyicileri tarafından agresif pazarlama yoluyla geniş erişime sahip sahte bir Ponzi şeması olduğunu iddia etti.

Welshanns, dolandırıcılık faaliyetlerinden kaçmak için blok zincir teknolojilerini kullanmanın imkansız olduğunu da sözlerine ekledi. "Dolandırıcılar, federal Menkul Kıymetler yasalarını atlamak için Ponzi planlarını blok zincir teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle oluşturabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar."

Ayrıca, agresif pazarlamanın Forsage'ın son iki yılda büyük ölçüde gelişmesine yardımcı olduğunu söyledi. Böylece o dönemde popülaritesi arttıkça daha fazla yatırımcıyı kendine çekmiştir. SEC tarafından mahkemeye verilen 11 kişi arasında dört kurucu ve yedi destekçi bulunuyor.

Kurucuları Sergey Maslakov, Vladimir Okhotnikov, Mikhail Sergeev ve Jane Doe'dur (Lola Ferrari olarak da bilinir). Suçlanan destekçilerden üçü, ABD merkezli bir Forsage promosyon grubu olan kripto haçlılar grubunun üyeleri.

SEC, bu kişilerin ABD Menkul Kıymetler Yasası'nın Menkul Kıymetlerin kayıt dışı teklif ve satışlarının 5 A ve C bölümlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Ayrıca, aynı Yasanın 17(A) (1 ve 3) bölümü ve ABD Borsa Yasası'nın 10 B-C Bölümü uyarınca onları Dolandırıcılıkla suçlar.

Diğer Bölgelerdeki Düzenleyicilerle Sorunlar

Forsage'ın yalnızca ABD SEC ile sorunları olmadığını belirtmekte fayda var. Diğer bölgelerde kanunla benzer fırçaları oldu. Filipinler SEC, Eylül 2020'de Forsage'a karşı bir ateşkes emri çıkardı. Ayrıca, Montana'nın Menkul Kıymetler ve Sigortadan Sorumlu Komiseri, Mart 2021'de başka bir ateşkes emriyle “yatırım platformuna” vurdu.

Platformun sosyal medya hesapları aktif görünüyor. YouTube kanalı, on gün önce hala yatırım planlarını tanıtıyordu. Aynı şekilde, resmi Twitter tanıtıcısıdır. Forsage konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı ve medya sorularına yanıt vermedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ