Avukat John Deaton, SEC'in neden eski Ripple CTO'su Jed McCaleb'in kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirilen büyük miktarda XRP satmasına izin verdiğini sorguluyor.

ABD SEC Neden Eski Ripple CTO

 Avukat John Deaton, SEC'in neden eski Ripple CTO'su Jed McCaleb'in kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirilen büyük miktarda XRP satmasına izin verdiğini sorguluyor.

Ripple, SEC'i devam eden yasal savaşta uzmanlarını adil kamu eleştirisinden saklamaya çalışmakla suçluyor.

Eski Ripple CTO'su Jed McCaleb, son birkaç haftadır XRP tokenlerinin büyük bir satış çılgınlığını yaşıyor. Temmuz ayının başından bu yana McCaleb, 52 milyondan fazla XRP tokeni  sattı ve her gün ortalama 4 milyon XRP tokeni satıyor.

Satış, özellikle 2022 Haziran ayının son haftasında hızlandı. Bu dönemde Ripple, 44 milyondan fazla XRP tokeni sattı.

SEC ile devam eden savaşta XRP sahiplerini temsil eden avukat John Deaton ilginç bir soru sordu. Deaton, SEC'in neden açık piyasada kayıt dışı XRP  SEC tarafından söylendiği gibi  sattığı için Jed McCaleb'e dava açmadığını sordu. SEC, XRP'nin Ripple tarafından satılmasa bile kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirildiği konusundaki duruşunu sürdürdü. Deaton'a sordu:

SEC'in #XRP'nin  tokenin kendisinin  Ripple ile bir yatırım sözleşmesi olduğu ve @Ripple kendisini zenginleştirdiği iddiasını destekleyenler için; SEC neden kurucu ortağın #XRP'yi  davadan beri Ripple'ın kendisini haksız yere zenginleştirdiği miktarın 2 katından fazlasına satmaya devam etmesine izin versin?

Dava edilen kişilerin aksine Deaton, McCaleb'in Ripple blok zinciri üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını söyledi. Ripple ve SEC savaşı, 18 ayı aşkın bir süredir devam ediyor. Dava, her iki tarafın da duruşlarını savunduğu birkaç bükülme gördü.

Ripple, SEC'i Aşırı Pozisyon Almakla Suçluyor

Devam eden yasal savaşında, sanık Ripple, SEC'i uzman raporlarında “aşırı bir pozisyon” almakla suçladı. Ripple, Bölge Yargıcı Analisa Torres'e gönderilen mektupta endişesini paylaştı. Avukat James K. Filan konuyu aydınlatıyor:

KIRILMA: Sanıklar ve SEC, bilirkişi raporları için kavga ediyor. SEC “aşırı pozisyon alıyor. Umanlarının isimleri ve raporlarına yönelik herhangi bir önemli eleştiri kamuoyundan saklanmalıdır.” Hızlandırılmış brifing istendi.

Birkaç hafta önce SEC, taciz ve yaşam tehdidi gerekçelerini öne sürerek uzmanlarından birinin bilgilerinin mühürlenmesini talep etmişti. SEC ayrıca aynı talebin diğer üç uzman için de geçerli olmasını talep etti. Toplamda, SEC, beş uzmanının adının ve raporlarının içeriğinin kamuoyundan dışlanmasını talep etti.

Ripple, SEC'e geri döndü: “SEC, sanıkların 12 Temmuz'da uzman raporlarına veya ifadelerine veya isim ve kimliğe herhangi bir atıfta bulunmalarının koruyucu emrin ihlali olacağını iddia ediyor”.

Ripple, SEC'in hiçbir uzmanını adil bir yargılama için kamu eleştirisine açık bırakmaya istekli olmadığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ