SEC, borsalardan kripto işlem ayrıntılarını ister.

ABD SEC, Piyasalar Sarsılırken Olası İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Faaliyetlerine İlişkin Borsaları Takip Ediyor

SEC, borsalardan kripto işlem ayrıntılarını ister.Yoğun satışlar kripto piyasası üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor.

Amerika'nın en iyi finansal düzenleyicisi SEC, son piyasa çöküşünün ardından önde gelen kripto borsalarına bildirimler gönderdi. Düzenleyici, bu borsaların uyguladığı içeriden öğrenenlerin ticaretini önleme tedbirlerini öğrenmek istiyor.

Hareket, 13 Haziran Pazartesi günü kripto piyasası çöküşünü takip ediyor. Çökme, genel kripto piyasası değerinden 1 milyar doların üzerinde kriptoyu sildi. İlk iki dijital varlığın BTC ve ETH değeri sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 17 düştü.

SEC, İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Önlemleri Hakkında Borsalardan Daha Fazla Ayrıntı İstiyor

Fox Business gazetecisi Eleanor Terrett'e göre SEC, kripto borsalarının içeriden öğrenenlere karşı bir ticaret önlemi olup olmadığını öğrenmek istiyor. SEC'in eylemleri, son zamanlarda kripto pazarında ortaya çıkan çeşitli içeriden öğrenenlerin ticareti vakalarına verdiği yanıt olabilir.

Dolayısıyla düzenleyici, ABD kripto yatırımcılarının bu tür kayıplardan korunmasını sağlamak isteyecektir. Geçmişte SEC, kripto borsalarının kayıt olmasını ve bir işletme lisansına sahip olmasını talep etmişti. Ayrıca, bu borsalardan üç ayda bir faaliyetlerinin ayrıntılı mali raporlarını talep etti.

Mevcut SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce borsaları bireysel tüccarlara karşı ticaret yapmakla suçlamıştı. İçeriden öğrenenlerin ticareti gibi nedenlerle, kanun koyucular menkul kıymetler borsası kanununu bir "değişim" tanımını içerecek şekilde değiştirmiştir.

Avatrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, değiştirilen menkul kıymetler yasasının, ciddi bir piyasa paniği olduğunda, yasa koyucuların borsalara fiat para çekme işlemlerini kısıtlama talimatı verebileceği anlamına geldiğini iddia etti. Aslam, bu tür hareketlerin kripto tüccarlarının milletvekillerine tekrar güvenmelerini sağlayacağına inanıyor.

Ek olarak, üst düzey düzenleyici, Terraform Labs'ın operasyonları çökmeden önce ayrıntılı bir soruşturma başlattı. SEC, firmanın kayıt dışı bir varlık olduğunu iddia etti. SEC, Binance'in BNB ICO'suna karşı da benzer iddialarda bulundu. SEC, kripto borsasının BNB tokenlerinin kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca, OpenSea içeriden öğrenenlerin ticareti iddiasının sonucu, SEC'in NFT'leri menkul kıymetler olarak sınıflandırıp sınıflandırmayacağını belirleyecektir. Böylece, SEC'in düzenleyici otoritesini kripto endüstrisinin bu bölümü üzerinde genişletmek.

Yoğun Satışlar Kripto Piyasası Üzerinde Daha Fazla Baskı Yaratıyor

Dünün piyasa çöküşü, daha geniş kripto piyasa değerinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir düşüşe neden oldu. BTC ve ETH fiyatları Salı günü keskin bir düşüş yaşadı. En son Coinmarketcap verilerine göre, BTC son 24 saatte yüzde 7.12 düştü ve 22.147.66 dolardan işlem görüyor.

Benzer şekilde, ETH son 24 saatte yüzde 2.41 düştü ve 1.180.34 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte 532 milyon dolar değerinde BTC tasfiyesi gerçekleşti. Aynı zamanda, 317 milyon dolar ve 20 milyon dolar değerinde ETH ve SOL tasfiyesi vardı. SEC'in bu hamlesi, kripto borsalarını içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı daha proaktif önlemler almaya zorlayacak. Böylece yatırımcılar daha az riske maruz kalacaklardır.

Kripto piyasasında olduğu gibi, yatırımcılar da hisse senetlerinin ve tahvillerinin çoğunu tasfiye ediyor. Finansal piyasalardaki bu olaylar, birçok analistin dünyanın yeni bir resesyona girmek üzere olduğunu tahmin etmesine yol açtı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ