Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck'in spot Bitcoin ETF teklifini bu kez yatırımcıların korumasını gerekçe göstererek reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck'in spot Bitcoin ETF teklifini bu kez yatırımcıların korumasını gerekçe göstererek reddetti.

ABD SEC, VanEck Bitcoin Trust'ın çalışmasına izin verecek önerilen bir kural değişikliğini reddeden kararını bugün yayınladı. VanEck Bitcoin ETF bir spot ETF olacaktı, yani yakın zamanda onaylanmış Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF'lerin aksine Bitcoin'i doğrudan takip edecekti. BZX Exchange, Mart ayında kural değişikliği için başvurmuştu. ABD SEC, spot ETF onayını reddetmek için yatırımcıların korunmasına atıfta bulundu.

Borsa, Hileli ve Manipülatif Eylemleri Önleme Konusundaki Yükünü Karşılamadı

BZX Exchange, Mart ayında kural değişikliği için başvuruda bulundu. SEC bugünkü kararında, önerilen kural değişikliğini reddettiğini çünkü BZX'in “dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları” önleme ve “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını koruma” konusundaki yükünü yerine getirmediğini savundu. ABD SEC bunu daha önce de birkaç kez yaptı. Mali düzenleyici, piyasanın manipüle edilmeye eğilimli olduğunu ve yatırımcıların güvende olmadığını söyleyerek BTC ETF'yi yalanladı.

BZX, Tüm Gereksinimleri Karşıladığını İddia Etti.

SEC kararı, manipülasyon ve diğer kötü davranış risklerini azaltacak “önemli büyüklükteki düzenlenmiş bir pazarla kapsamlı bir gözetim-paylaşım anlaşması” olmadığında, BZX'in Bitcoin'in temel pazarının “doğal olarak sahip olduğu” nu belirlemesi gerektiğini belirtiyor. Geleneksel emtia veya menkul kıymet piyasaları tarafından kullanılan korumaların ötesinde manipülasyona karşı benzersiz bir direnç.” BZX, bu gereksinimlerin her ikisini de karşıladığını iddia etti. Diğer nedenlerin yanı sıra BZX, Chicago Ticaret Borsası'ndaki (CME) vadeli işlem piyasalarında artan işlem hacminin ve Bitcoin için spot piyasada artan likiditenin manipülasyon potansiyelini önemli ölçüde azalttığını iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ