ABD senatörleri, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu (CFTC) "dijital emtia spot piyasası üzerinde münhasır yargı yetkisiyle" güçlendirmek için "2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası"nı çıkardılar.

ABD Senatörleri CFTC

Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası

ABD Senatörleri Debbie Stabenow (D-MI), John Boozman (R-AR), Cory Booker (D-NJ) ve John Thune (R-SD) Çarşamba günü “2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası”nı tanıttı.

ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, iki partili yasa tasarısı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'na (CFTC) "dijital emtiaları düzenlemek için yeni araçlar ve yetkiler" vermeyi amaçlıyor.

Senatör Stabenow şu yorumu yaptı:

Her beş Amerikalıdan biri dijital varlıkları kullandı veya takas etti, ancak bu piyasalar finansal sistemimizden bekledikleri şeffaflık ve hesap verebilirlikten yoksun. Çoğu zaman bu, Amerikalıların zor kazanılmış paralarını riske atıyor.

Bu nedenle düzenleyici boşlukları kapatıyoruz ve bu piyasaların müşterileri koruyan ve finansal sistemimizi güvende tutan basit kurallar altında çalışmasını şart koşuyoruz” dedi.

Komite tarafından yayınlanan mevzuata genel bakış, tasarının "ticaret tesisleri, komisyoncular, bayiler ve emanetçiler dahil olmak üzere tüm dijital emtia platformlarının CFTC'ye kaydolmasını zorunlu kılarak düzenleyici boşlukları kapattığını" belirtiyor. Ayrıca “CFTC'ye dijital emtia piyasası gözetimini tam olarak finanse etmek için dijital emtia platformlarında kullanıcı ücretleri uygulama yetkisi veriyor.” Buna ek olarak, tasarı "diğer finansal kuruluşların emtia olmayan, ancak daha çok menkul kıymetler veya ödeme şekilleri gibi işlev gören dijital varlıkları düzenlemede bir rolü olduğunu kabul ediyor."

Senatör Boozman şunları kaydetti:

Tasarımız, CFTC'yi dijital emtia spot piyasası üzerinde münhasır yargı yetkisiyle güçlendirecek ve bu da tüketiciler için daha fazla korumaya, piyasa bütünlüğüne ve dijital emtia alanında inovasyona yol açacaktır.

Senatör Thune, "Bu mevzuat, CFTC'ye ortaya çıkan risklere yanıt vermek ve tüketicileri korumak için piyasada gerekli görünürlüğü sağlarken, aynı zamanda dijital emtia platformlarına düzenleyici kesinlik sağlayacak" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ